Alžír/Vatikán – Kardinál vyslaný Vatikánem dnes v alžírském městě Oran blahořečil 19 mnichů, jeptišek a další zástupců katolické církve, kteří zemřeli během alžírské občanské války v 90. letech, napsala agentura AP. Zpravodajský server BBC poukázal na to, že to bylo poprvé, co bylo blahořečení vykonáno v muslimské zemi.
Papež František prohlásil všech 19 za mučedníky letos v lednu. Jejich mučednictví opodstatnil tím, že byli zabiti z nenávisti k jejich víře. Blahořečení je v římskokatolické církvi jedním z prvních stupňů v procesu vedoucímu ke svatořečení. Pro blahořečení je obvykle nutné prokázat zázrak. Tato podmínka ale nemusí být splněna, pokud kandidát zemřel jako mučedník.
Patnáct z blahoslavených byli původem Francouzi, mezi nimiž bylo sedm trapistů a jeden biskup. Další dvě oběti válečného násilí pocházely z Španělska, poslední dvě pak z Tuniska a Belgie.
Sedm trapistů bylo uneseno z kláštera v Alžíru v roce 1996 a o dva měsíce později byli nalezeni s uřezanými hlavami. Jejih osud se stal předlohou filmu O bozích a lidech, který získal roku 2010 druhou nejvyšší cenu na festivalu v Cannes, Grand Prix. K činu se přihlásila Islámskou ozbrojenou skupinou (GIA). Někteří pozorovatelé odpovědnost za čin přičítají alžírskému vojsku, připomněla agentura AP.
Další blahoslavení zemřeli při jiných incidentech. Byl mezi nimi i oranský biskup Pierre Claverie. Byl zabit při pumovém atentátu spolu se svým muslimským řidičem, který se rozhodl s biskupem zůstat, třebaže tím riskoval život. Jejich přátelství posloužilo jako předloha francouzské divadelní hry Pierre a Mohamed.
Během války v Alžírsku v letech 1991 až 2002, v níž proti sobě bojovali islamisté a vláda, zemřelo až 200.000 lidí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons, ilustrační