Křesťan dnes

Vatikán kritiku Pia XII. odmítá a poukazuje na aktivitu zaměřenou na záchranu lidských životů

Vatikán – Přes 150 historiků a badatelů zatím dostalo ve Vatikánu registraci pro studium archivů z doby pontifikátu papeže Pia XII. (1939-1958), které mají být otevřeny 2. března. Novináře o tom tento týden informoval vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Archivy podle něj čítají miliony dokumentů. Papež Pius XII. bývá někdy kritizován za to, že nedokázal dost důrazně vystoupit proti nacistickému vyhlazování Židů.

„Církev nemá žádný důvod bát se historie,“ řekl dnes médiím kardinál José Tolentino, správce vatikánského archivu a knihovny. Novináře zároveň upozornil, že studium těchto archivů zabere ne týdny či měsíce, ale roky. I samotná příprava těchto svazků pro jejich zpřístupnění trvala podle něj 14 let a pracovala na ní dvacítka archivářů s asi 60 dalšími pomocníky.

„Teď je třeba odložit ideologie a předsudky a věnovat se čistě faktům. A je na historicích, aby učinili závěry,“ řekl dnes agentuře EFE Španěl Alejandro Cifres, který se na přípravě zpřístupnění archivů podílel. Jde totiž o dokumenty z více vatikánských institucí, které bylo třeba shromáždit, setřídit a vytvořit inventář. Ten budou zaregistrovaní zájemci o studium prohlížet v intranetové síti v prostorách vatikánského archivu.

Podle internetových stránek vatikánských archivů je jejich studium zdarma. K žádosti o přístup do nich, adresované prefektovi, musí být ale přiložena mimo jiné i kopie osvědčení o kvalifikaci (vysokoškolský titul) a doporučení od historicko-vědeckého ústavu či od osoby kvalifikované v historickém výzkumu.

Po otevření archivů z doby pontifikátu Pia XII. volaly dlouhá léta zejména židovské organizace s tím, že je potřeba, aby se role katolických hodnostářů během války vyjasnila. Podle mnohých z nich papež Pius XII. za války jako morální autorita zklamal, protože před holokaustem zavíral oči. Otevřeně ho za to kritizoval například židovský nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel.

Vatikán kritiku Pia XII. odmítá a poukazuje na to, že papež se v zákulisí snažil vyvíjet diplomatickou aktivitu zaměřenou na záchranu lidských životů. Například historik Pierre Blet ve své knize o papeži Piu XII. napsal, že pomohl k útěku do Jižní Ameriky čtyřem až šesti tisícům židů. Podle prefekta pro vatikánské archivy Sergia Pagana dostal Pius XII. po druhé světové válce řadu děkovných dopisů od židovských i nežidovských studentů kvůli záchraně životů za války.

Zpřístupnění archivu oznámil papež František loni v březnu a krok vysvětlil mimo jiné tím, že církev se historie nebojí. Uvedl také, že doufá, že tím přispěje k objektivnímu historickému posouzení „skvělých momentů tohoto papeže i okamžiků velkých těžkostí i těžkých rozhodování“.

Vatikán obvykle otevírá archivy až 70 let po konci pontifikátu daného papeže, Pius XII. přitom zemřel až v roce 1958. V jeho případě ovšem byl činěn velký společenský tlak, aby byly dokumenty zpřístupněny dříve, dokud jsou někteří lidé, kteří přežili holokaust, ještě naživu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 29. února 2020  Foto: Wikipedia Pio XII.

Exit mobile version