Křesťan dnes

Vatikán chce s Čínou vybudovat „bezpečnější a prosperující svět“

V rozhovoru s čínskými státními novinami vatikánský ministr zahraničí kardinál Pietro Parolin uvítal příležitost pro Čínu a Vatikán spolupracovat na „vybudování bezpečnějšího a prosperujícího světa,“ informuje Catholic Herald.

„Dva velké a sofistikované mezinárodní subjekty – jako Čína a Apoštolský stolec – si mohou být stále více vědomy společné odpovědnosti za vážné problémy naší doby,“ uvedl Parolin v rozhovoru pro Global Times.

The Global Times je anglická verze deníku Ústředního výboru Komunistické strany Číny, připomíná Catholic Herald.

Kardinál řekl, že katolická misionářská praxe a čínská vládní kampaň, se mohou „doplňovat“ a „mohou otevřít cesty k dialogu“.

„Inkulturace je nezbytnou podmínkou pro řádné ohlašování evangelia, které vyžaduje, aby na jedné straně zajistilo jeho autentickou čistotu a integritu a na druhé straně ji prezentovalo podle specifických zkušeností každého člověka a kultury,“ řekl.

Parolin poukázal na příklad jezuitského misionáře ze 16. století Mattea Ricciho jako vynikajícího svědka plodné inkulturace v Číně.

Kardinál Zen kritizuje Vatikán za vstřícné kroky vůči komunistické Číně

„Svatá stolice a Peking přerušily vztahy v padesátých letech. Katolíci a jiní věřící byli zatýkáni a posíláni do pracovních táborů. Celý národ byl pod otrockým jhem. Tyto věci zapomínáme příliš snadno. Zapomínáme také na to, že nikdy nemůžete mít skutečně dobrou dohodu s totalitním režimem,“ tvrdí v článku pro NY Times kardinál Zen.

„Čína se sice otevřela, ale i dnes je vše pod kontrolou Čínské komunistické strany. Oficiální církev v Číně je řízena tzv. Vlasteneckým sdružením a biskupskou konferencí, obě pod palcem strany,“ poukazuje čínský kardinál na vztahy mezi církví a státem.

Emeritní kardinál ve svém komentáři kritizuje papežův optimizmus vůči komunizmu, který je podporován „cyniky kolem něj“. Obává se, že i případná návštěva Číny by stejně pro církev nepřinesla nic prospěšného, tak jak příliš nepomohla ani Františkova návštěva křesťanům na Kubě.

„Věřící v Číně trpí a nyní se dostávají pod rostoucí tlak. Vláda v roce 2018 zpřísnila předpisy týkající se náboženské praxe. Kněží podzemní církve mi říkají, že odrazují farníky od účasti na mši, aby se vyhnuli zatčení,“ popisuje situaci podzemní církve Zen.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube – papež František a činský prezident Si Ťin-pching

Exit mobile version