Křesťan dnes

V USA se po skandálech kněží propadá prestiž katolické církve

Washington – Důvěryhodnost katolické církve ve Spojených státech po skandálech se sexuálním zneužíváním prudce klesá, vyplývá z prosincového průzkumu amerického Gallupova ústavu. Ve srovnání s rokem 2017 poklesla o 18 procent na rekordních 31 procent.

Americká katolická církev utrpěla loni velkou ránu, když papež přijal rezignaci bývalého kardinála Theodora McCarricka obviněného ze sexuálního obtěžování dětí a mladistvých. Krátce poté rezignoval z pozice washingtonského arcibiskupa kardinál Donald Wuerl, který je zapleten do dvou skandálů krytí sexuálního zneužívání.

V USA je katolická církev početně nejsilnější, hlásí se k ní odhadem třetina amerických křesťanů. Neoficiálním církevním statistikám ovšem dominují protestanti roztříštění do mnoha denominací, k nimž se hlásí zbylé dvě třetiny křesťanů. Jiná než křesťanská náboženství vyznávají necelá čtyři procenta Američanů.

Před rezignací kardinála McCarricka se popularita katolické církve pohybovala kolem 44 procent, takže v důsledku skandálu poklesla o 13 procent. S poklesem důvěryhodnosti se podle průzkumu potýkají i protestanti. Gallupův ústav při nynější sondáži naměřil 48 procent, což je první pokles pod hranici 50 procent za celou dobu výzkumů.

Papež zkritizoval americké biskupy za jejich postoj ke skandálům

Papež František velmi ostře zkritizoval vedení americké katolické církve za jeho postoj k vyšetřování skandálů kolem sexuálního zneužívání kněžími. V otevřeném osmistránkovém dopise, který zveřejnil Vatikán, americkým biskupům mimo jiné napsal, že církev kvůli kriminálním kauzám čelí vážné „krizi důvěry“. Zároveň jim vyčetl, že tuto krizi prohloubili i tím, že se snažili skandály zapírat a tajit.

Američtí biskupové se počátkem ledna sešli nedaleko Chicaga k týdnu modliteb a meditací, který má předcházet únorovému summitu o ochraně nezletilých ve Vatikánu. Ten se má věnovat právě tématu sexuálního zneužívání kněžími, jež v posledních letech hýbe církví, protože kriminální kauzy se stovkami obětí se začaly vyšetřovat v mnoha zemích světa, včetně USA.

„Poslání církve je dál hluboce zasaženo zneužíváním moci, svědomí a sexuálním zneužíváním a tím, jak velmi nešťastně se s ním nakládalo,“ uvedl papež. Ten americké církevní představitele pokáral také za to, že ke krizi přispívají svou nejednotou a vzájemným osočováním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube – kardinál McCarrick

 

Exit mobile version