Křesťan dnes

V Turecku byl slavnostně otevřen první státem financovaný kostel

„Dnes projevená solidarita je velmi důležitá,“ řekl prezident Erdogan při slavnostním otevření syrského pravoslavného kostela. Turečtí křesťané stále čelí omezování náboženské svobody.

Budova syrského pravoslavného kostela Mor Efrem v Istanbulu se již zapsala do dějin jako první křesťanské modlitební místo, které bylo za 100 let existence moderního Turecka, sekulárního státu vzniklého po pádu Osmanské říše, postaveno výhradně ze státních prostředků.

SOUVISEJÍCÍ –

SOUVISEJÍCÍTurecko vydalo zatykače na aktivisty, kteří pálili korán ve Stockholmu

Portál Evangelical Focus píše, že při slavnostním otevření budovy, která pojme až 750 lidí, obrátil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pozornost ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem na Blízkém východě.

„Dnes jsme svědky velkých problémů v mnoha částech světa […], ale považuji za velmi důležitou solidaritu, která se zde dnes projevila,“ řekl Erdogan.

Stavební práce byly zahájeny v roce 2019 a cílem projektu bylo také upozornit na istanbulskou syrskou křesťanskou komunitu čítající přibližně 17 000 lidí.

Kořeny těchto křesťanů v Turecku sahají až do 1. století n. l. v jihovýchodní oblasti Turecka, která zasahuje do Sýrie a Iráku. Hlavní kostel komunity se v roce 1932 přestěhoval z tureckého města Mardin do Damašku.

„Vždy chráníme utlačované před utlačovateli. To je naše povinnost,“ zdůraznil turecký prezident.

 Podpora náboženské svobody nebo politická strategie?

Portál Evangelical Focus připomíná, že slavnostní otevření budovy přichází sotva tři roky po mezinárodním rozruchu, který vyvolala přeměna chrámu-muzea Hagia Sofia na mešitu prezidentem Erdoganem v červenci 2020.

Proti rozhodnutí turecké vlády a justice veřejně vystoupilo dokonce i UNESCO, které uvedlo, že „státy mají povinnost zajistit, aby úpravy neovlivnily výjimečnou univerzální hodnotu zapsaných památek na jejich území“.

Kontroverze však jen zesílila, když o měsíc později, v srpnu 2020, Erdoganova vláda oznámila, že na mešitu přemění i ikonickou baziliku svatého Spasitele v Koru.

Neuplynul ani rok, když Erdogan v červnu 2021 slavnostně otevřel novou mešitu s kapacitou 2 500 lidí na centrálním istanbulském náměstí Taksim. „Naše mešita již zaujímá významné místo mezi symboly města,“ řekl tehdy turecký prezident.

Erdogan prohlásil, že od nástupu jeho strany k moci v roce 2002 bylo v Turecku obnoveno asi 20 církevních staveb. „Napsali jsme milostný dopis každému jednotlivci našeho národa bez rozdílu původu a náboženství,“ řekl v předvečer prvního kola květnových prezidentských voleb, které vyhrál.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. listopadu 2023 Foto: Wikipedie – pravoslavný kostel Mor Ephrem

Exit mobile version