Křesťan dnes

V Rumunsku objevili ostatky, asi z doby protižidovských pogromů

Bukurešť – Rumunská prokuratura začala prošetřovat nový případ nejspíš související s protižidovským pogromem v roce 1941. Nedaleko masového hrobu objeveného v roce 2010 u města Jasy byly totiž nalezeny další lidské ostatky, napsal server BalkanInsight. V Jasech na severovýchodě země bylo před téměř 80 lety zabito na 13.200 Židů. Jeden z nejhorších protižidovských pogromů v historii, který začal 27. června 1941, měli na svědomí místní policisté, četníci a vojáci.

Lidské ostatky objevili v sobotu u vesnice Popricani experti pracující pro Národní institut Elieho Wiesela pro studium holokaustu v Rumunsku. Vyšetřovatelé oblast navštívili hned den poté a nalezli rovněž „granát a minometný granát ráže 82 mm“, uvedla prokuratura ve svém prohlášení. Odborníci se domnívají, že je nález přivede k dalšímu masovému hrobu s ostatky desítek Židů zavražděných během 2. světové války.

Třídenní masakr se v roce 1941 odehrál ještě před rozhodnutím německých nacistů o provedení „konečného řešení židovské otázky“ a na svědomí jej měl režim rumunského proněmeckého diktátora Iona Antoneska.

Za pogromem měla být podle spekulací údajná podpora místních Židů sovětským vojákům, kteří měli přistávat v padácích za městem, což ale nebylo nikdy potvrzeno. Židovské obyvatelstvo bylo oficiálně 27. června 1941 obviněno ze sabotáže. V Jasech bylo následně zabito na 8000 Židů, další tisíce byly postříleny nebo donuceny nasednout do „vlaků smrti“, které jezdily osm dní sem a tam po zemi.

V roce 1946 stanulo před lidovým soudem 57 lidí obviněných z pogromu. Proti nim svědčilo na 160 přeživších. Na doživotí bylo za válečné zločiny a zločiny proti míru odsouzeno 24 lidí, další dostali od 15 do 20 let. Jen málo z nich si ale celý trest odpykalo.

V Rumunsku žilo před válkou asi 800.000 Židů, šlo o jednu z největších židovských komunit na světě. Jejich počet v zemi se ale v souvislosti s válkou a emigrací do Izraele a do západních zemí během doby komunismu dramaticky snížil. Nyní jich žije v Rumunsku méně než 10.000.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 15. července 2019  Foto: Wikipedie – židovská synagoga v Bukurešti

Exit mobile version