Křesťan dnes

V pražském kostele sv. Jiljí dnes končí konference Tomáš Akvinský a současnost

Praha – V pražském kostele sv. Jiljí dnes končí třídenní konference Tomáš Akvinský a současnost. Zájemci mají možnost si prohlédnout vystavenou relikvii lebky tohoto italského křesťanského filozofa. Mši ve 12:00 bude sloužit kardinál Dominik Duka. Konference s domácími i zahraničními hosty je součástí programu, který od 19. října do 1. listopadu připomíná na různých místech České republiky 750. výročí Akvinského smrti.

SOUVISEJÍCÍTomáš Akvinský: Modlitba pred učením

Vzácnou relikvii Akvinského lebky do České republiky zapůjčili členové katolického řeholního řádu bratří kazatelů (dominikáni) z francouzského Toulouse, kde se nachází hlavní část ostatků svatého Tomáše Akvinského přenesených po jeho kanonizaci v roce 1323.

Filozof Tomáš Akvinský, jehož filozofický směr dostal název „tomismus“, zemřel 7. března 1274. Patřil k největším křesťanským teologům, byl tvůrcem filozofického-náboženského směru, který se snažil nalézt rovnováhu mezi vírou a rozumem. Tomáš Akvinský sám dokládá, že víra a rozum se mohou doplňovat za podmínky, že skutečná zjevení bývají nadřazena nedokonalému rozumovému poznávání.

Narodil se v roce 1225 nebo 1226 ve šlechtické rodině v Lombardii. Přes silný odpor rodiny vstoupil do žebravého řádu bratří kazatelů. Na univerzitách v Neapoli, Paříži a Kolíně nad Rýnem pak studoval filozofii a teologii. Asi ve 30 letech získal doktorát teologie. Až do konce svého života pak vyučoval na univerzitách, kázal a psal filozofická a teologická díla. Za jeho hlavní spisy se považují dvě díla – Teologická summa a Summa proti pohanům. Usiloval o poznání nejvnitřnějších souvislostí věcí a o shrnutí poznatků do vědeckého systému.

Tomáš Akvinský zemřel cestou na druhý lyonský koncil, kam ho pozval papež Řehoř X. Za svatého byl prohlášen v roce 1323, za učitele církve v roce 1567 a za patrona katolických vysokých škol v roce 1880.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. října 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version