Křesťan dnes

V Olomouci se po dvou letech otevře Arcidiecézní muzeum a Zdíkův palác

Olomouc – V Olomouci se na začátku příštího týdne otevře po dvouleté rekonstrukci Arcidiecézní muzeum včetně románského paláce biskupa Zdíka. Poprvé v novodobé historii budou zpřístupněna všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami, návštěvníci si navíc budou moci díky nově vybudované lávce projít také celý ochoz paláce. V podkroví bude umístěna nová expozice mapující kulturně-historický vývoj svatováclavského návrší. Muzeum s palácem se otevře v pondělí, očekává se velký zájem veřejnosti, řekli dnes novinářům zástupci muzea.

Rozsáhlá rekonstrukce začala v polovině roku 2019, náklady včetně stavebních úprav vyšly dohromady na 90 milionů korun. „Znovuotevření Arcidiecézního muzea v sobě nese ještě jeden významný moment, a to komplexní zpřístupnění takzvaného paláce biskupa Jindřicha Zdíka. O tom dlouhodobě snily generace architektů, uměleckých historiků, památkářů a archeologů, a to zhruba od poloviny 19. století,“ řekl dnes ČTK ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

SOUVISEJÍCÍVzácnou relikvii z Milevska vidělo v Prácheňském muzeu asi 3000 lidí

Více než 35 milionů korun z evropských dotací stály vybavení Arcidiecézního muzea a návštěvnická infrastruktura. „Jde o vybavení nové stále expozice v podkroví s názvem Zde se nacházíte, nový bezpečnostní kamerový systém, nové osvětlení v nejvýznamnějších částech Arcidiecézního muzea, zabezpečení klimatizace pro nejchoulostivější části muzea a novou grafiku. Další zlepšení návštěvnické infrastruktury očekáváme během letošního roku,“ uvedl Zatloukal.

Dalších 55 milionů korun stály stavební změny, za projektem stojí vlastník objektu, Metropolitní kapitula u svatého Václava. Peníze jsou z projektu ITI Olomoucká aglomerace. Zahrnují i půdní vestavbu kapitulního děkanství. „V rámci projektu jsme pokračovali v zpřístupnění dvou ramen křížové chodby a možnosti projít ochozy Zdíkova paláce. Projekt se vztahuje i k samotné katedrále, zahrnuje kompletně zrekonstruovaný svatostánek v kapli svatého Stanislava, kompletně jsme zrekonstruovali také dvě biskupské berly a v současné době probíhá rekonstruování plastik křížové chodby. Podařilo se nám díky projektu i zmodernizovat prostory depozitáře metropolitní kapituly v zákristii,“ uvedla manažerka projektu ITI Olomoucké aglomerace Dominika Doláková.

Velkým tahákem pro návštěvníky bude nová stálá expozice Zde se nacházíte, která přiblíží i za pomoci moderních technologií historii svatováclavského návrší od pravěku do 21. století. Velká část expozice bude patřit novým médiím a digitálnímu obsahu. Návštěvníci se mohou těšit na obrazovky s virtuálně herními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v období pravěku, středověku a novověku. Součástí expozice budou i bronzové modely návrší, uvedl vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl. Novou expozici doplní komiks z dílny Martina Šinkovského a Petra Nováka (Ticho 762).

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti 1. června 2006. Založeno bylo v roce 1998 ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím jako první muzeum v České republice orientované na duchovní kulturu. Od roku 2015 je muzeum držitelem titulu Evropské dědictví, který získalo jako první v ČR. Muzeum chystá kvůli očekávanému velkému zájmu veřejnosti v pondělí při svém znovuotevření i prodloužení otevírací doby, otevřené tak bude od 16:00 do 20:30.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Arcidiecézní muzeum

Exit mobile version