Křesťan dnes

V Německu loni z církve vystoupilo 436.000 katolíků a protestantů

Bonn/Hannover – Počet odchodů z církve se v Německu za poslední rok zvýšil. V součtu opustilo řady katolické a evangelické církve 436.000 členů, informovala agentura DPA. Důvodem tohoto trendu mohou podle ní být i skandály kolem sexuálního obtěžování.

Německá biskupská konference uvedla, že řady katolické církve v roce 2018 opustilo 216.000 lidí. To je o 48.500 odchodů více než v roce 2017, kdy se k ní obrátilo zády 167.500 lidí. Pokud se započte i přirozený úbytek katolického obyvatelstva, dohromady loni klesl počet katolíků v Německu o asi 300.000 na 23 milionů. To činí bezmála 28 procent veškerého obyvatelstva.

U protestantů vystoupilo loni z církve 220.000 lidí, což je o téměř 12 procent více než v roce 2017, sdělila Německá evangelická církev (EKD). Celkový počet protestantů se tak snížil o necelá dvě procenta na zhruba 21 milionů.

V současnosti se v Německu hlásí k některé z velkých církví jen 53 procent obyvatel. V roce 2005 to bylo přitom ještě 62 procent. Na 37 procent německých občanů jsou bez vyznání.

Předseda rady evangelíků Heinrich Bedford-Strohm uvedl, že každý odchod bolí. Vyzdvihl však, že dnes se může každý na rozdíl od dřívějška zcela svobodně rozhodnout, zda chce v církvi zůstat či nikoliv. „Jsme rádi za to množství lidí, kteří se dnes rozhodnou k členství ve své církvi z vlastního přesvědčení.“

V případě katolíků popsal tajemník biskupské konference Hans Langendörfer vývoj jako „znepokojivý“. Důvod pro zvýšený počet vystoupení z církve je podle něj jistě také v září zveřejněná studie o sexuálním zneužívání, která vyvolala širokou debatu. „Mnozí nám již nevěří, že proti pachatelům důsledně a rozhodně zasáhneme,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 22. července 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version