Kralice nad Oslavou – Výročí 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické si v sobotu připomněli v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku. Na akci se u příležitosti Dne tiskařů návštěvníci dozvěděli informace o dalších třech historických událostech. Jednalo se o výročí 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let budovy Památníku Bible kralické Moravského zemského muzea (MZM) a také 200 let od první školní budovy v Kralicích. ČTK to řekla za organizátory Barbora Javorová.
„Lidé si přímo na místě mohli vyrobit pamětní listinu se svým jménem, která se váže k dnešnímu dni,“ uvedla Javorová. Dodala, že na akci dorazilo několik stovek návštěvníků.
Bible kralická je první český překlad bible z původních jazyků, tedy hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, nikoliv latinské Vulgaty. První vydání vyšlo v šesti svazcích. V době rekatolizace spojovala Bible kralická rozptýlené skupiny českých a moravských exulantů i domácí tajné nekatolíky.
„Podle mého subjektivního názoru Bible kralická měla velký význam především v tom, že dodávala lidem určitou svobodu. Na jejím základě mohli věřit tomu, co jim bylo blízké a ne tomu, co jim někdo nakazoval,“ uvedla.
Návštěvníci si mimo jiné v Kralicích mohli vidět ukázky knihtisku. V budově Základní školy Jana Blahoslava si zase prohlédli historickou školní třídu ze sbírek Moravského zemského muzea, výstavu obrazů akademického malíře a kralického rodáka Jana M. Krejčího
Památník Bible kralické se nachází v budově v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578 – 1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Tiskla nejenom knihy náboženského charakteru, ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Bible kralická mimo jné náleží k vrcholům tiskařského umění v našich zemích.
Autor: ČTK Datum: 22. září 2019 Foto: WIkipedie – Šestý díl Šestidílky (1593/94) obsahuje Nový zákon