Křesťan dnes

V Kábulu jsou univerzity poloprázdné, pro studentky platí nová pravidla

Kábul – Nový akademický rok v Afghánistánu by se dal charakterizovat různě, rozhodně ale ne jako běžný – soukromé univerzity v Kábulu v pondělí byly poloprázdné a od mnoha studentů neměly žádné zprávy, napsala agentura AFP. Afghánské islamistické hnutí Tálibán v neděli oznámilo, že ženy mohou studovat na soukromých vysokých školách, musejí ale nosit speciální dlouhý černý šat a závoj zvaný nikáb, který zakrývá celý obličej vyjma očí. Ve třídách pak mají být fyzicky odděleny od kolegů mužského pohlaví. K možnosti studia na státních univerzitách se zatím hnutí nevyjádřilo.

„Nikdo tu není, nejsou tu studenti,“ řekli AFP hlídači dvou univerzitních zařízení. Další školy hlásily velmi nízký počet studentů.

SOUVISEJÍCÍTalibán mu zabil rodiče, utekl ze země a v Římě teď hledá pomoc u papeže pro afghánské křesťany

„Většina našich studentů nedorazila,“ sdělil agentuře Rezá Ramazán, učitel informatiky na kábulské univerzitě Ghardžistán. „Ani nevíme, zda jsou ještě v zemi,“ podotkl. Desetitisíce vzdělaných Afghánců se podle něj rozhodly odcestovat do zahraničí po náhlém vzestupu Tálibánu, který se dostal k moci znovu po dvaceti letech. Ti, co zůstali, si neumí představit, jaká teď bude jejich budoucnost, vysvětlil Ramazán.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tálibán mimo jiné také nařídil, že studentky musejí být v samostatné třídě, pokud jich je více než 15, a v oddělené části místnosti v případě, že jejich počet nepřevyšuje 15. Další podmínkou je, aby studentky učily pouze ženy nebo starší muži, jejichž morálka bude prověřena.

Některé školy se rozhodly požadavkům vyhovět, jako například fakulta ekonomie univerzity Ibn Síná, která ve třídách instalovala závěsy oddělující studentky od studentů. Mluvčí školy uvedl, že její vedení také zajistilo, aby ženy a muži vcházeli do budovy různými vchody. Upřesnil ale, že na fakultu „kvůli ovzduší nejistoty“ dnes dorazilo jen velmi málo studentů.

Kábulská univerzita Ghardžistán se však rozhodla na nedělní schůzi na ministerstvu školství vyjádřit s požadavky tálibů nesouhlas. „Řekli jsme, že jsme proti povinnému nošení nikábu, protože je to těžko vymahatelné. Naše studentky si zahalují vlasy šátkem, nikáb ale nenosí,“ řekl AFP ředitel univerzity.

Kritika zazněla také z řad samotných studentek. „Věšení závěsů je nepřípustné,“ sdělila agentuře Reuters 21letá Anžila, studentka Kábulské univerzity. „Cítila jsem se strašně, když jsem vešla do třídy (…) Postupně se vracíme tam, kde jsme byli před 20 lety,“ řekla. Anžila upřesnila, že i předtím, než se Tálibán letos dostal k moci, byly ženy od mužů ve třídách odděleny, ne ale fyzickou překážkou.

Za poslední vlády Tálibánu v zemi v letech 1996-2001 nesměly dívky až na výjimky navštěvovat školy a ženy pracovat. Stanice BBC dříve uvedla, že v roce 1999 nestudovala na střední škole ani jedna dívka a pouze 9000 dívek navštěvovalo základní školu. Nyní do škol podle jejích údajů chodí 3,5 milionu dívek. Třetinu studentů státních a soukromých vysokých škol tvoří ženy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. září 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version