Dublin – V irských církevních domovech pro svobodné matky a děti zemřelo v minulém století na 9000 dětí, tedy zhruba 15 procent všech dětských chovanců v těchto zařízeních. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zprávy irské vlády o vyšetřování případů násilí v církevních domovech. Dnes zveřejněná zpráva rovněž ukázala, že nebylo zákonně podloženo 1638 zahraničních adopcí dětí z církevních institucí, většinou v USA, ale tvrzení o nucených adopcích v zahraničí nelze potvrdit, ani vyvrátit.
Vyšetřování odhalilo v domovech, které katolická církev provozovala v letech 1922 až 1998, „děsivou úroveň dětské úmrtnosti“, konstatuje zpráva. Pro tak vysokou úmrtnost se přitom nenašlo žádné vysvětlení, stojí ve zprávě zadané vládou. Dokument uvádí, že nelze doložit nebo vyvrátit tvrzení o velkých sumách peněz, které byly údajně poskytnuty agenturám v Irsku za zprostředkování adopcí.
Vláda poskytne finanční uznání konkrétním skupinám identifikovaným ve zprávě čítající na 3000 stran, ujistil ministr Roderic O’Gorman. Kromě toho stát přijme zákony, které umožní exhumaci a v případech, u nichž je to možné, i identifikaci ostatků z pohřebišť u domovů.
Zpráva o jedné z nejtemnějších kapitol dějin katolické církve v Irsku se zabývala děním v 18 domovech, v nichž byly mladé těhotné ženy po desetiletí skrývány před společností. Jejich příbuzní poukazovali na to, že s dětmi bylo špatně zacházeno, protože se narodily svobodným ženám, které v očích mnohých poskvrňovaly obraz Irů jako oddaného katolického národa.
Podle vládních záznamů byly úmrtnost dětí v církevních zařízeních často více než pětkrát vyšší než u dětí, které se narodily sezdaným rodičům. Do domovů byly poslány k porodům desetitisíce žen včetně obětí znásilnění.
Vyšetřování bylo zahájeno před šesti lety po odhalení neoznačeného hromadného hrobu ve městě Tuam místní amatérskou historičkou Catherine Corlessovou.
Předběžná zpráva z roku 2017 ukázala, že v jednom z takových hrobů byly ostatky 802 dětí. Děti od novorozenců po tříleté děti tam byly pohřbeny v letech 1925 až 1961.
Reputace katolické církve v Irsku byly už dříve otřesena také sérií skandálů kolem pedofilních kněží, zneužívání v chudobincích nebo nucených adopcí. Papež František prosil při návštěvě Irska v roce 2018 o odpuštění za skandály.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 12. ledna 2021 Foto: WIkimedia Commons – Dublin