Křesťan dnes

V Íránu popravili íránského žida odsouzeného za vraždu, píše AP

Teherán – V Íránu byl dnes popraven íránský žid odsouzený za vraždu spáchanou v roce 2022. Podle agentury AP se jedná o výjimečný případ popravy příslušníka náboženské menšiny v této převážně muslimské zemi. Lidskoprávní organizace přesto upozorňuje na antisemitismus.

Íránský občan a člen tamní židovské komunity Árvín Kahremání byl popraven oběšením ve městě Kermánšáh v západním Íránu. Informovala o tom agentura Mízán spadající pod íránskou justici, podle které bylo Kahremánímu 23 let.

SOUVISEJÍCÍV liberecké synagoze je nově svitek tóry, který přečkal druhou světovou válku

V roce 2022 se Kahremání dostal do sporu s mužem, jemuž v minulosti zapůjčil peníze. Během střetu před tělocvičnou způsobil muži několikerá smrtelná zranění nožem, přičemž sám nebyl při potyčce zraněn, píše Mízán s odkazem na státního zástupce. Rozsudek byl vynesen na začátku letošního roku a později potvrzen íránským nejvyšším soudem.

Podle lidskoprávní organizace Iran Human Rights (IHR) ale Kahremání jednal v sebeobraně. Kahremáního obhájci třikrát požádali o obnovení procesu, ale soudy pokaždé žádost zamítly, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). „Árvín byl žid a institucionalizovaný antisemitismus v islámské republice bezpochyby hrál rozhodující roli při vykonání jeho trestu,“ uvedla v prohlášení IHR.

Soudu, právním zástupcům ani rodině odsouzeného se nepodařilo přesvědčit rodinu oběti, aby netrvala na principu kisás vycházejícího z islámského trestního práva. Princip kisás zaručuje právo na odplatu podle pravidla „oko za oko“. Oběť nebo rodina oběti však může pachateli vyjít vstříc, přijmout finanční odškodnění a práva na odplatu se vzdát. V takovém případě není odsouzený vrah popraven a je fakticky omilostněn. Kahremáního oběť pocházela z muslimské rodiny.

Židé tvoří v přibližně 90milionovém Íránu velice malou menšinu. Většina z nich zemi opustila po islámské revoluci a nastolení teokratického režimu v roce 1979. Podle současných odhadů v zemi žije asi 20.000 židů. Židovské menšině je rezervováno jedno křeslo v 290členném parlamentu.

V roce 1999 íránský režim zatkl 13 židovských občanů Íránu a obvinil je ze špionáže ve prospěch Izraele. Někteří z nich byli odsouzeni k trestům až do výše čtyř let vězení, uvedla agentura AP. Írán neuznává existenci státu Izrael, podporuje protiizraelské ozbrojené skupiny a v tomto roce na Izrael dvakrát zaútočil balistickými střelami a drony. Poslední útok Izrael opětoval 26. října a zaútočil na zařízení vojenského významu na území Íránu.

V roce 2023 bylo v Íránu popraveno 834 lidí, uvádí zpráva organizace IHR.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. listopadu 2024 Foto: Pixabay

Exit mobile version