Křesťanská aktivistka byla zatčena a obviněna poté, co se tiše modlila před klinikou poskytující potraty v britském Birminghamu.
Isabel Vaughan-Spruceová, ředitelka Pochodu pro život, byla 6. prosince zatčena a 15. prosince obviněna z porušení příkazu na ochranu veřejného prostranství.
Policie reagovala na stížnost jednoho z občanů, který se domníval, že se Vaughan-Spruceová tiše modlí.
SOUVISEJÍCÍ – Ekonomická krize jim pomohla, ale téma potratů uškodilo. Proč nepřišlo republikánské tsunami?
Catholic News Agency informuje, že součástí podmínek jejího propuštění na kauci bylo omezení její účasti na veřejných modlitbách. Další podmínka kauce, od které bylo později upuštěno, jí zakazovala kontaktovat místního kněze, který se angažuje v oblasti ochrany života.
Vaughan-Spruceová neměla u sebe žádné transparenty ani nápisy. Po zatčení jí byly ukázány fotografie, na kterých v klidu postává v blízkosti kliniky v birminghamském Kings Nortonu.
Třikrát byla spatřena v blízkosti kliniky, a když se jí na tyto okolnosti ptali, vysvětlila, že se možná modlila, ale možná myslela i na jiné věci. Její myšlenky, jak vysvětlila, byly vesměs pokojné a neudělala nic, za co by měla být kriminalizována.
Vaughan-Spruceová o své práci řekla: „Velkou část svého života jsem zasvětila podpoře žen v krizovém těhotenství se vším, co potřebují k tomu, aby se mohly svobodně rozhodnout pro mateřství,“ informuje CNA.
„Moje víra je ústřední součástí toho, kdo jsem, takže někdy stojím nebo se procházím v blízkosti kliniky a modlím se. To je něco, co dělám v podstatě každý týden zhruba posledních 20 let svého života,“ dodala.
Mnoho místních úřadů ve Velké Británii zavedlo kolem klinik ochranné zóny. Politici v současné době diskutují o tom, zda je zavést na celostátní úrovni. Zóny by měly být v okruhu 150 metrů okolo zdravotnických zařízení.
„Isabelina zkušenost by měla hluboce znepokojit všechny, kteří věří, že naše těžce vybojovaná základní práva stojí za ochranu,“ řekl podle CNA právník organizace ADF Jeremiah Igunnubole.
„Nedávný nárůst legislativy a příkazů týkajících se nárazníkových zón je v naší zemi přelomovým okamžikem. Musíme si položit otázku, zda jsme skutečně demokratickou zemí, která se zavázala chránit pokojné uplatňování práva na svobodu projevu.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 2. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační