Křesťan dnes

Nuncius Okolo: Čechy sjednocuje smysl pro vlast, o sounáležitost se umí podělit

Velehrad – Čechy sjednocuje opravdový smysl pro vlast a zároveň se dokážou o svoji sounáležitost podělit i s ostatními. Na slavnostní mši ve Velehradu na Uherskohradišťsku to v kázání řekl arcibiskup a apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo, který zastupuje v Česku Vatikán. Slavnostní mší dnes dopoledne ve Velehradu vyvrcholily tradiční cyrilometodějské slavnosti. Poutní mše začala v 10:30 na prostranství před velehradskou bazilikou, které zaplnily tisíce poutníků z Česka i zahraniční.

Cyrilometodějské slavnosti se na Velehradě konají 25. rokem. Poutní mši sloužil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík. Nuncius při mši vložil Nuzíkovi na ramena pallium, symbol služby v čele arcidiecéze. Pallium olomoucký arcibiskup přijal o uplynulém víkendu ve Vatikánu od papeže Františka. Na Velehrad přijel i pražský arcibiskup Jan Graubner, hlava české katolické církve, a biskupové z Čech, Moravy a Slezska.

SOUVISEJÍCÍČesko si připomíná slovanské věrozvěsty, na Velehradě bude slavnostní poutní mše

„V průběhu staletí váš národ prošel mnoha zkouškami, které vytříbily váš pravý smysl pro lidskost. Nenechali jste se pokořit výzvami souvisejícími s vaší identitou a sjednocuje vás opravdový smysl pro vlast. Vaše státní hymna to vyjadřuje velmi výmluvným způsobem: Kde domov můj?,“ uvedl Okolo. Pocit sounáležitosti podle něj není u Čechů výlučný a umí se o něj podělit s ostatními. „Dokážete nabídnout ostatním, aby vlídným a jedinečným způsobem zakusili, kdo jste a kde máte domov. Způsob, kterým uvádíte inkluzivitu do praxe, charakterizuje přívětivost, laskavost, stálost a přátelskost,“ podotkl Okolo.

V kázání připomněl slova prvního československého prezidenta T.G. Masaryka, podle kterého je opravdová láska k vlasti něco velmi dobrého a měla by být podněcována u všech lidí. „Protože nevylučuje ostatní, a zejména proto, že nepopírá lásku, kterou by ostatní měli mít ke svým národům. Podle něj totiž platí, a to je jádro mého poselství, že kdyby každý měl opravdový smysl pro lásku ke své vlasti, která nikoho nevylučuje, nedocházelo by k válkám a konfliktům. Možná je to utopie, ale má (Masaryk) pravdu,“ řekl.

Slovanští věrozvěsti podle něj podstatným způsobem přispěli k rozvoji kultury, náboženství a identity slovanských národů. „Jejich díla se stala základem právě kulturního, náboženského, politického a celkového rozkvětu těchto národů, zvláště v jihovýchodní a východní Evropě. Jejich působení zanechalo na Velké Moravě hluboké duchovní stopy,“ uvedl Okolo.

Zdůraznil, že poslání Cyrila a Metoděje mělo dva klíčové rozměry, a to evangelizaci národů a rozvoj nové, dynamické civilizace. „Cyril a Metoděj přeložili do staroslověnštiny evangelium a liturgické texty západní církve, čímž oživili náboženský život vašich slovanských předků. Tyto překlady se staly základem pro literaturu a kulturu všech slovanských národů, posloužily k zavedení srozumitelného jazyka do posvátné i světské praxe a přispěly k formování určitého národního povědomí,“ dodal Okolo.

V kázání také připomněl návštěvu papeže Jana Pavla II., jenž byl zatím poslední hlavou katolické církve, která Velehrad navštívila. „Svatý otec papež Jan Pavel II. vám zde vštěpoval odvahu, abyste přispívali k uchování sjednocené Evropy a jejího smyslu, abyste uváděli ve skutek přání, že Evropa má dýchat oběma plícemi, tedy východní i západní,“ řekl Okolo.

Část kázání apoštolský nuncius věnoval tuzemské politice, kterou sleduje optikou vnějšího pozorovatele. „Zdejším politikům a těm, kteří sdílí jejich názory, bych rád předal také následující slova uznání. Všiml jsem si laskavosti, s jakou se převážně politice věnují. Kampaně bývají mírné, jakoby sametové. Neprovází je násilí, často ani agresivní slova. Téměř si nevšimnete, že nějaké politické kampaně probíhají,“ uvedl.

Poděkoval politikům, kteří uznávají, že mezinárodní smlouva, kterou Svatý stolec vyjednává s Českou republikou, je pozitivním krokem vstříc spolupráci prospěšné pro dobro lidstva. „Nejde o rivalitu nebo soupeření či projev moci nebo mezinárodního vlivu. Tato smlouva co do svého obsahu slouží k tomu, aby se úsilí o dobro všech stalo ještě plodnějším. Církev nebaží po privilegiích. Chce pouze plnit své poslání, které spočívá ve snaze o lepší svět, o prospěch celé společnosti,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version