Křesťan dnes

Ukrajinští celníci zabavili poselství moskevského patriarchy

Moskva – Ukrajinští celníci zadrželi celý náklad vánočního poselství moskevského patriarchy Kirilla, vyslaného z Ruska v předvečer svátků. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na moskevský patriarchát. Kirill stojí v čele ruské pravoslavné církve, která má miliony věřících i na Ukrajině, kde se ale úřady snaží přispět ke vzniku národní církve, nezávislé na Moskvě.

„Ukrajinské zdroje hlásí, že místní celnice zabavila náklad výtisků vánočního poselství patriarchy Kirilla odeslaný z Ruska, aby se toto poselství slavnostně četlo během sváteční bohoslužby 7. ledna,“ uvedl mluvčí patriarchátu Vladimir Legojda. Zabavení nákladu celníci podle něj objasňují nedodržením celních předpisů a formalit. „Časy se ale změnily: kázání si věřící mohou přečíst ve svých chytrých mobilech,“ poznamenal mluvčí.

Moskevští ochránci lidských práv podle serveru Newsru.com tvrdí, že věřící a duchovní ruské církve na Ukrajině trpí diskriminací, vandalskými útoky na svatyně i přepadáváním, což ale úřady tolerují jako „odrážení ruské agrese“, zatímco ruští představitelé nereagují, stejně tak ale i ochránci lidských práv ve světě.

Kyjevský režim prý usiluje o vytvoření národní církve, přímo podřízené nynějšímu státu, a tak přívržencům ruské církve coby „nositelům cizího vlivu“ hrozí „náboženský apartheid“ a zařazení do kategorie Ukrajinců druhé třídy. Od roku 2014 bylo prý ruské církvi na Ukrajině zabaveno na 5000 kostelů.

Newsru.com připomněl, že ukrajinská pravoslavná církev vznikla v půli prosince na sjednocujícím sněmu v Kyjevě a její představitel má tento měsíc v Istanbulu převzít od konstantinopolského patriarchátu tomos, tedy dokument o nezávislosti nové církve, což celý proces završí. Ruská církev odmítá tento sněm i snahu o nezávislost ukrajinské církve. Kvůli tomu se i rozešla ve zlém s konstantinopolským patriarchátem.

Mezitím ukrajinský parlament přijal a prezident Petro Porošenko podepsal zákon zavazující ukrajinskou pravoslavnou církev, podřizující se moskevskému patriarchátu, aby se přejmenovala a v novém názvu výslovně uvedla svou příslušnost k Rusku. Církev se odmítla tomu podřídit s tím, že nový zákon porušuje ústavu i základní práva občanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK   Foto: Wikimedia Commons, patriarcha Kirill

Exit mobile version