Křesťan dnes

Ukrajinský klášter bojuje s koronavirem vlastní dezinfekcí

Kyjev – Černě odění pravoslavní duchovní sedí vedle sebe pod ikonou v jednom z nejstarších ukrajinských klášterů a ručně míchají dezinfekční roztok určený chudým a potřebným. Klerici a bohoslovci ve Vydubyckém klášteru z 11. století vyrábějí podle receptu Světové zdravotnické organizace (WHO) tekutinu, kterou plní řady plastových lahví.

Kyjevský klášter se do improvizované výroby pustil poté, co se doslechl o lidech, kteří se o nedostatkovou dezinfekci poprali, aby si ji opatřili sami pro sebe jako ochranu proti koronaviru. „Lidé propadají panice, a to zejména chudí, kteří nemají k dezinfekci přístup,“ řekl agentuře Reuters Roman Holodov, který vede v ukrajinské pravoslavné církvi odbor sociální pomoci.

Stovky lahví s čirou tekutinou jsou baleny v místnosti, ve které bývala nedělní škola. Pak je rozešlou do míst, jako je přístav Oděsa na jihu země, anebo dále na jihovýchod Mariupol, který leží těsně u frontové linie s proruskými separatisty.

Koronaviru, kterým se dosud na Ukrajině nakazilo 73 lidí, z nichž tři zemřeli, se přizpůsobují i církve. Ukrajinská pravoslavná církev a řeckokatolická církev vysílají nedělní bohoslužby na internetu, aby dodržely zákaz shromažďování více lidí. Duchovní požádali věřící, aby přestali líbat křížky a relikvie.

„Na naši žádost lidé zůstali doma, což podle mého názoru dokazuje jejich křesťanský a občanský smysl pro odpovědnost,“ řekl arcibiskup řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk po kázání v téměř prázdném chrámu, které ale na internetu vidělo skoro 20.000 lidí. „Sám jsem bývalý doktor. A chápu drama, kterému čelí lékař, když musí rozhodnout, kdo má žít a kdo by měl zemřít kvůli jedinému banálnímu důvodu – že neexistuje způsob, jak zachránit všechny.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 24. března 2020  Foto: WIkimedia Commons –

Exit mobile version