Metropolita Epifanius, hlava nezávislé Pravoslavné církve Ukrajiny, se obrátil na ekumenického patriarchu Bartoloměje, „prvního mezi rovnými“ mezi pravoslavnými křesťanskými představiteli, s dopisem, v němž ho žádá, aby označil patriarchu Kirilla, vůdce Ruské pravoslavné církve, za heretika kvůli jeho teologické podpoře války na Ukrajině a zbavil ho práva vést ruskou církev.
Dopis byl schválen na zasedání synodu Pravoslavné církve Ukrajiny ve středu (27. července) v předvečer svátku Křtu Kyjevské Rusi. Svátek, který připomíná křest středověkého Kyjeva, byl ukrajinskou vládou zároveň vyhlášen Dnem ukrajinské státnosti.
SOUVISEJÍCÍ – Dnes Ukrajina a zítra Tchaj-wan? Křesťané na ostrově pozorně sledují ruskou invazi
„Každé zavražděné dítě, každá znásilněná žena, každá zničená obytná budova a chrám je nejen válečným zločinem, ale také aktem zřeknutí se Krista,“ píše se podle Religion News Service v dopise. „Morální odpovědnost za spáchané zločiny nesou nejen přímí pachatelé, ale také jejich ideologičtí vůdci – moskevský patriarcha Kirill a podobně smýšlející duchovní, kteří po desetiletí propagovali etnickou a rasistickou doktrínu „ruského světa“ a nyní žehnají válce na Ukrajině.“
„Ruský svět“ si představuje nadnárodní ruskou civilizaci s politickým centrem v Moskvě, duchovním centrem v Kyjevě, kde společným jazykem a náboženstvím je ruština a ruské pravoslaví. Je to vize o společnosti s tradičními hodnotami, které jsou v opozici vůči „globalizovanému“ a „liberálnímu“ Západu.
Mezi moskevskou církví a ekumenickým patriarchou, který sídlí v dnešním Istanbulu, již několik let roste napětí. Kirill přerušil společenství s ekumenickým patriarchou v říjnu 2018 před Bartolomějovým rozhodnutím uznat na začátku roku 2019 Pravoslavnou církev Ukrajiny jako kanonickou, nezávislou církev.
SOUVISEJÍCÍ – V Doněcké oblasti na Ukrajině dnes boje poničily dřevěný kostel
Religion News Service dále uvádí, že od té doby Moskva zasáhla na území, na které historicky dohlížel řecký pravoslavný patriarcha Alexandrie Teodor II. a vytvořila paralelní síť církví na africkém kontinentu, která je podřízena ruské církvi. První africké církve podřízené Moskvě se objevily poté, co se Teodor spojil s Bartolomějem a uznal nezávislou pravoslavnou církev na Ukrajině.
Podle dopisu z 27. července Kirill usiluje o „radikální zvýšení přítomnosti Ruské pravoslavné církve mimo Rusko … a tímto způsobem vnutit pravoslavnému světu hegemonii a diktát moskevského patriarchy“.
Prohlášení, které zůstává nespojeno s žádnou oficiální pravoslavnou církevní institucí, od té doby podepsalo téměř 1 500 pravoslavných teologů z celého světa (včetně mnoha duchovních).
Dopis Pravoslavné církve Ukrajiny je sice adresován ekumenickému patriarchovi, ale vyjadřuje obavy celého světového společenství pravoslavných křesťanů. „Je důležité si uvědomit, že ideologie současné RPC (Ruské pravoslavné církve) obsahuje hrozbu nejen pro Ukrajinu,“ uvádí se v dopise, „ale také pro celý pravoslavný svět“.
„Rusko je zemí, která po staletí spojovala svou identitu s pravoslavím,“ píše se také v dopise, ale od té doby „bylo zákeřně nahrazeno národním náboženstvím, které je zdánlivě založeno na pravoslavné tradici, ale je cizí duchu evangelia a obsahu pravoslavné víry svatých otců“.
Podle oficiálního twitterového účtu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s ním ekumenický patriarcha hovořil 28. července a vyjádřil mu svou trvalou podporu Ukrajině ve světle ruské agrese. Ekumenický patriarcha zatím neučinil žádné oficiální prohlášení k dopisu Pravoslavné církve Ukrajiny.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 4. sprna 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill