Křesťan dnes

Ukrajina přijala zákon o přejmenování ruské církve v zemi

Kyjev – Ukrajinský parlament přijal návrh zákona, na jehož základě musí ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu změnit svůj název a výslovně uvést příslušnost k Rusku. Informoval o tom list Ukrajinska pravda. Někteří církevní představitelé tvrdí, že opatření porušuje svobodu vyznání a diskriminuje miliony věřících na Ukrajině, a vyzývají prezidenta Petra Porošenka, aby zákon nepodepsal.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, letos oficiálně získala autonomii. Takzvanou autokefalii Kyjevu udělil konstantinopolský patriarcha. Církev loajální k Moskvě však krok odmítá a neuznala ani výsledky slučovacího sněmu ukrajinských církví, který si zvolil i nového metropolitu.

Dnes přijaté opatření tvrdí, že náboženská organizace, která je součástí struktury s centrem ve státě, jenž vede otevřenou vojenskou agresi vůči Ukrajině, musí tuto skutečnost uvést ve svém názvu. Podle poslanců by se tak církev moskevského patriarchátu měla přejmenovat na Ruskou pravoslavnou církev na Ukrajině.

Na protest proti přijetí zákona se dnes před budovou parlamentu sešlo více než tisíc lidí. Věřící, kteří se hlásí k moskevskému patriarchátu, drželi transparenty s nápisy jako například „Modlíme se, aby vám Hospodin dal rozum!“.

„Považujeme tento zákon za protiústavní a hodláme ochránit naše práva všemi zákonnými způsoby. Vyzýváme prezidenta Ukrajiny, aby využil proti zákonu právo veta,“ uvedla ve svém prohlášení moskevská větev ukrajinské církve.

Církev moskevského patriarchátu disponuje na Ukrajině největším počtem farností a v zemi má značný vliv, o který s ní Kyjev usilovně soupeří.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, patriarcha Kirill

Exit mobile version