Zatímco křesťané po celém světě oslavili narození Ježíše Krista, lidé žijící v Betlémě se jen stěží snaží pokrýt své každodenní výdaje na život. Organizace Přátelé Svaté země (FHL) ve svém stanovisku varovala před dramatickou situací v zemi.
Místo narození Božího syna vstupuje v důsledku pandemie do svého druhého roku s téměř nulovým turismem. Posledních 20 měsíců bylo obzvláště obtížných pro rodiny, které pracují v cestovním ruchu, z nichž mnozí jsou křesťané.
SOUVISEJÍCÍ – Palestinský Betlém slavil Vánoce ve stínu pandemie covidu-19
Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný systém finanční podpory, zůstaly tyto rodiny bez jakéhokoli příjmu. Mnohé už vyčerpaly své finanční rezervy a jídlo nakupují na úvěr nebo se spoléhají na podporu přátel a potravinových bank, říká podle Christian Today ředitel společnosti FHL Brendan Metcalfe, která místním křesťanům poskytuje granty pro překonání svízelné situace.
Kromě nákladů souvisejících s jídlem a základními potřebami se pro rodiny v Betlémě staly hlavním problémem výdaje na pokrytí zákroků v nemocnici.
Ekumenická charitativní organizace, která je registrována u Palestinské samosprávy, zaznamenala nárůst počtu lidí, kteří žádají o její podporu na zdravotní péči, včetně výdajů spojených s porodem.
„Totální kolaps turistického průmyslu v místě, kde se narodil Ježíš, způsobil, že matky jsou plné úzkosti,“ upozorňuje Metcalfe. „Běžný porod v nemocnici znamená účet kolem 360 liber nebo 800 liber – tyto částky jsou pro drtivou většinu rodin nedosažitelné,“ pokračoval.
Samer Abu Hanna je jedním z mnoha lidí, kteří byli tímto způsobem postiženi pandemií. Prováděl návštěvníky po betlémském kostele Narození Páně, ale po roce bez turistů začala rodina mít problémy platit účty za nájem, elektřinu a jídlo.
Ve stejné době byla jeho manželka Marie těhotná, což vyvolalo obavy, jak bude rodina schopna pokrýt náklady na porod a předporodní péči.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Když se nakonec na podzim miminko narodilo, jeho žena potřebovala nejen císařský řez, ale i operaci kýly, přičemž účet od lékaře činil 1200 liber – téměř trojnásobek měsíčního příjmu rodiny.
FHL pomáhá každý měsíc přibližně 30 až 40 lidem a v současné době zaměstnává dvě místní křesťanky jako sociální pracovnice na podporu naléhavých potřeb. Měsíční rozpočet charitativní organizace na nouzové případy je nyní nejvyšší v historii, činí 9 000 liber. „Toto číslo se zvyšuje, většinou kvůli těm, kteří se obrátí o pomoc s náklady na jednorázové lékařské procedury s náklady na léky při chronických stavech,“ říká Metcalfe.
„Naše kancelář každý týden poslouchá další příběhy lidí, kteří potřebují naléhavou léčbu – od stomatologie po rakovinu – kterou si prostě nemohou dovolit,“ dodal. „Těmto křesťanským rodinám, které žijí v tak nestabilní zemi, nezbylo téměř nic od doby, kdy covid zastavil příjmy z jejich obživy.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 5. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Betlém