Křesťan dnes

Turínské plátno poprvé přezkoumal plastický chirurg

Turínské plátno patří k nejčastěji zkoumaným předmětům na světě. Zabývali se jím vědci z oborů jako je hematologie, chemie nebo biologie. Nyní jej však poprvé analyzoval plastický chirurg.

Toto prvenství si může připsat profesor Bernardo Hontanilla z kliniky navarrské univerzity. Výsledky svých bádání publikoval v časopise „Scientia et Fides“. „Všechna dosavadní bádání tvrdí, že poloha muže z plátna je typická pro mrtvé tělo. Ve skutečnosti však jde o obvyklý pohyb osoby, která se snaží vstát,“ domnívá se španělský lékař. Na plátně je podle něho obtisknuta podoba živého člověka. „Pokud plátno zakrývalo Ježíšovo tělo, zdá se rozumné domnívat se, že by On chtěl ukázat na témže předmětu nejen znamení smrti, ale také zmrtvýchvstání,“ dodává profesor Hontanilla.

„Poloha těla ukazuje první, počáteční gesto zvedání se,“ pokračuje chirurg a s vědomím, že výsledky jeho zkoumání mohou vyvolat polemiky, ujišťuje, že své teze může vědecky doložit. „Jestliže všechny stopy, které se na plátně nacházejí, propojíme s tím, co popisují evangelia, všimneme si, že se všechno dokonale shoduje, nejen pokud jde o smrt, ale také o zmrtvýchvstání. Na jednom a témže předmětu nacházíme jak statické znaky smrti tak i dynamické znaky života. Jestliže podoba na plátně je Ježíšovou podobou, pak mají křesťané doklad o Jeho smrti a zmrtvýchvstání,“ uvádí plastický chirurg Bernardo Hontanilla.

Připomeňme, že vzácnou relikvii uloženou v turínské katedrále bude možné spatřit na konci letošního roku. Mimořádný výstav schválil papež František u příležitosti novoročního mezinárodního setkání Pouti důvěry na zemi, pořádané letos už po třiačtyřicáté ekumenickou komunitou bratří z Taizé (28.12.2020 – 1.1. 2021) tentokrát právě v piemontské metropoli.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 19. února 2020  Foto: Wikipedie – ilustrační

Exit mobile version