Křesťan dnes

Třebíč chystá na léto nový festival židovské kultury, nahradí jím tradiční akce

Třebíč – Třebíč připravuje na léto nový festival židovské kultury. Nazval ho Male chajim, v překladu židovské veselí, řekla ČTK ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč Nikola Černá. Pětidenní festivalový program nahradí letní akce, které se dřív ve čtvrti zapsané na seznam UNESCO konaly. Male chajim by měl od 31. července do 4. srpna spojit program Oživeného židovského města i festivalu židovské kultury Šamajim, který mohli lidé navštěvovat uplynulých 19 let.

Inovovat letní nabídku se pořadatelé rozhodli navzdory tomu, že si uvědomují, že Šamajim už si za svoji existenci vybudoval mezi návštěvníky dobré jméno. Oživené židovské město se podle Černé rozhodli opustit kvůli opadajícímu zájmu účinkujících i návštěvníků. „Snažili jsme se tomu teď dát něco nového, spojíme tyto dva festivaly, akce bude pětidenní a víc zaměřená na židovskou kulturu,“ řekla Černá. Festival podle ní nabídne odborné informace i zábavu. A podobně jako při Oživeném židovském městě se bude část programu odehrávat venku. Na festivalu zahraje i kapela Mackie Messer Klezmer Band. Podrobný program chtějí pořadatelé zveřejnit do několika týdnů.

SOUVISEJÍCÍObnova domu rabína v třebíčské židovské čtvrti stála 14 milionů korun

Židovské město v Třebíči se rozkládá na více než čtyřech hektarech a v minulosti tu žilo téměř 1600 obyvatel.

Vedle Třebíče si židovskou kulturu na Vysočině připomíná také Polná na Jihlavsku. Festival Polin se tam uskuteční už o víkendu. Zahájení sedmého ročníku bude v sobotu ve 14:00 v synagoze. Na festivalu vystoupí herec a spisovatel Arnošt Goldflam s besedou a autorským čtením. Pozvaný je i Josef Lustig s jeho dokumentem Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentrák, v němž zaznamenal osud spisovatele Arnošta Lustiga.

Součástí sobotního programu bude také vystoupení skupiny Parparim z Uherského Hradiště, která se věnuje izraelským tancům, nebo koncert klezmerové skupiny Melamed. V neděli se budou moci lidé zúčastnit workshopu taneční skupiny Miriam, koncertu tria Našama nebo vidět polohraný dokument s názvem Takže se stalo, že… Film z roku 2014 natočil režisér Oliver Malina Morgenstern a vznikl k 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Film doprovodí beseda s režisérem. V neděli festival zakončí divadelní představení Adresát neznámý.

V Polné bývala významná židovská komunita. Nejpočetnější byla v 30. letech 19. století, kdy v ghettu podle dostupných údajů žilo přes 700 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – Třebíč

Exit mobile version