Křesťan dnes

Tanzanie potřebuje kvůli množství povolání nový seminář

Dodoma – Církev v západoafrické Tanzanii otevře v říjnu již šestý kněžský seminář, protože stávajících pět je přeplněno. Od roku 1917, kdy byl vysvěcen první tanzanský kněz, strmě narůstá počet povolání ke kněžství, který dnes dosáhl nejvyšší příčky.

V každém ze stávajících seminářů v Kibosho a Ntungamo studuje více než 140 bohoslovců, přičemž na příští rok by se jich chtělo zapsat dalších 250, což znamená, že bude chybět sto míst. Tanzanská biskupská konference proto rozhodla o otevření nového semináře v severozápadní diecézi Kahama, na který vybírá dary i mezi soukromými dobrodinci.

V Tanzanii dnes působí asi 2000 domácích kněží, kteří spolu se zahraničními misionáři pastoračně pečují o zhruba 14 milionů věřících ve 33 diecézích. Křesťané v této zemi tvoří třetinu obyvatelstva, druhá třetina se hlásí k islámu, přičemž obě skupiny se nazvájem respektují.

Afrika s Asií „půjčují“ kněze do Ameriky a Evropy

V Africe a Asii ubylo pouze v předloňském roce 6700 kněží, protože emigrovali do Ameriky, Evropy a Oceánie. Tento údaj vyplývá z právě zveřejněné studie Ústředního statistického úřadu katolické církve, který každoročně vydává Statistickou církevní ročenku. Dokument, komentovaný listem L´Osservatore Romano, se týká výlučně diecézního kléru a vztahuje se k časovému úseku posledních čtyřiceti let (1978-2017).

Ve sledovaném období o více než polovinu poklesl počet kněží odcházejících z Evropy (-56,9%), Ameriky (-55,8%) a Oceánie (-55,3%) do afrických a asijských misií, zatímco se více než ztrojnásobil počet kněží, kteří emigrovali z Afriky (+366,2%). Z Asie odešlo v roce 2017 o 99% více kněží než v roce 1987. Cílovým světadílem je především Evropa, kde se usadila polovina emigrujících kněží, zatímco v Americe jich našlo nový domov 36%.

Migrační pohyb diecézních kněží inkardinovaných v asijských a afrických diecézích přispívá k pokrytí úbytku kněží v Evropě a severní Americe a zasloužil by podporu vzhledem k rovnému územnímu přerozdělování lidských zdrojů, větší integraci a vzájemnému obohacení mezi různými složkami církve, tvrdí vatikánský dokument. Jak se v něm dále zdůrazňuje, kněží v Evropě a Americe v průměru dosáhli vysokého věku a v porovnání s jinými kontinenty jsou méně pastoračně zatíženi. Obnova evropského a amerického diecézního kléru je prakticky nulová, podotýká studie, a proto lze očekávat, že v nedlouhé době jej nahradí kněží z asijského a afrického kontinentu, kde se zájem o kněžství dosud nezastavil.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 11. května 2020  Foto: screenshot YouTube – seminář v Tanzánii

Exit mobile version