Křesťan dnes

Synagogy Židovského muzea v Praze patří mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v ČR

PRAHA – Mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v České republice patří synagogy ve správě Židovského muzea v Praze. Vůbec nejvíce návštěvníků zamířilo do Pinkasovy synagogy a Klausové synagogy. Uvedla to nedávno vydaná zpráva vládní agentury CzechTourism za rok 2019. „Těší nás zájem návštěvníků,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

„Synagogy z několika dějinných období a zde vystavené předměty židovského náboženského kultu stejně jako historické dokumenty nabízejí obohacující zážitek. Věříme, že i letos navzdory krizi v důsledku pandemie přilákají nové zájemce.“

Podle zprávy zhlédlo Pinkasovu synagogu, na jejíchž zdech jsou ručně vepsána jména obětí šoa z Čech a Moravy, více než 640 tisíc návštěvníků a barokní Klausovou synagogu se stálou expozicí věnovanou židovským tradicím a zvykům na 440 tisíc zájemců.

Na 4. místě z hlediska návštěvnosti se umístila Maiselova synagoga, která hostí stálou expozici k dějinám českých Židů od počátků jejich usídlení do emancipace koncem 18. století. Tuto synagogu, původně z roku 1592, navštívilo téměř 330 tisíc lidí.

Na 5. místo žebříčku dosáhla gotická Staronová synagoga Židovské obce v Praze s návštěvností zhruba 276 tisíc lidí. V první desítce se na 8. místě objevila ještě Španělská synagoga, která od června 2019 prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Přesto ji stihlo navštívit téměř 220 tisíc lidí.
Dobrou návštěvnost vykázaly synagogy muzea i v rámci žebříčku TOP 50, tedy vůbec nejnavštěvovanějších památek v České republice. Pinkasova synagoga se stala 10. nejnavštěvovanějším místem a na 16. místě se umístila Klausová synagoga. V rámci Prahy pak patří Pinkasova, Maiselova a Klausová synagoga mezi desítku nejvíce navštěvovaných cílů. V kategorii sdružených turistických cílů se Židovské muzeum v Praze umístilo na 6. místě.

Muzeum v současné době nabízí komentované prohlídky v češtině. Ty se konají každý den kromě soboty a židovských svátků, kdy jsou expozice uzavřeny, v 10:00, 13:00 a 15:30 za zvýhodněné ceny v rozsahu 2 – 2,5 hodin. Vstupné do objektů je již zahrnuto v ceně.

Židovské muzeum v Praze bylo založeno v roce 1906 jako třetí evropské židovské muzeum. Základem sbírky se staly předměty ze synagog a modliteben, jež zanikly v důsledku asanace pražského židovského ghetta. Za druhé světové války se muzeum stalo skladištěm nacisty konfiskovaných židovských rituálních předmětů a knih, které dodnes zůstávají živou připomínkou tragédie šoa.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 2. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – Španělská synagoga v Praze.

Exit mobile version