Křesťan dnes

Svoje poselství další generaci do Mariánského sloupu uloží Duka, sochař Váňa a starosta Prahy 1 Hejma

mariánský sloup

Praha – Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu stane středem pozornosti jeho zastánců i odpůrců. Na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, což je jeden z nejdůležitějších katolických svátků, napodobeninu sloupu v poledne požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V deset hodin se na náměstí sejdou ti, kterým se nová instalace sloupu ve veřejném prostoru nelíbí.

Součástí slavnostního požehnání bude také uložení pamětní listiny do samotného sloupu. Mezi signatáři jsou kardinál Dominik Duka, sochař Petr Váňa ale také starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Podle informací iDnes.cz poselství budoucím generacím, které podepsal například prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček či bývalá novinářka a politička Jana Bobošíková, se pod nový Mariánský sloup v centru Prahy nevloží.

Po vzniku republiky byl v listopadu 1918 na protest proti habsburské monarchii stržen davem. Sloup vysoký téměř 16 metrů se svými rozměry a umístěním sloužil sochaři Ladislavu Šalounovi pro kompozici pomníku Jana Husa, který je nízký a plochý a vytvářel tak protiklad k vysokému sloupu. Díla se podle některých názorů vyvažovala i ideologicky. Šalounův pomník byl odhalen roku 1915, k pětistému výročí Husova upálení.

Snahy po obnovení sloupu zaznívaly hned po jeho zborcení, silnější pokusy začaly po roce 1989. Ze sloupu se dochovalo jen pár částí, které jsou v Lapidáriu Národního muzea. Sochař a restaurátor Petr Váňa navzdory dlouhodobě zamítavým postojům Prahy k obnově sloupu na napodobenině sochy a soklu 23 let pracoval. Zastánci obnovy považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

K problému kolem Mariánského sloupu se minulý rok vyjádřil v otevřeném dopisu kardinálu Dukovi dlouholetý předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý. Ve svém prohlášení apeloval na dobré ekumenické vztahy, které by postavením repliky sloupu mohly být narušeny.

„Pokud bude dál prosazována obnova sloupu, porostou na obou stranách bariéry emoce a budou přibývat zranění. Mariánský sloup několik metrů od popraviště je pro mnohé z nás skandálním symbolem, ze kterého nelze oddiskutovat, že blahoslavená Marie zapichuje draka, kterým jsme míněni my protestanté jako heretici, a podobně i andělé na podstavci zabíjejí svými kopími nás, heretiky a potomky kališníků, Jednoty bratrské, luterány a kalvinisty,“ napsal v dopisu Černý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – marinánský sloup v Praze

Exit mobile version