Křesťan dnes

Světová rada církví vyzývá k dialogu a otevřenému přístupu na svatá místa v Jeruzalémě

 

Světová rada církví (SRC) vyzvala v reakci na nepokoje v Jeruzalémě k celosvětovým modlitbám za spravedlivý mír ve Svaté zemi a k odstranění všech bariér na svatých místech.

V tiskovém prohlášení SRC prosí o dialog mezi izraelskými orgány a Palestinci a reaguje tak na bezpečnostní opatření omezující přístup k svatým místům ve městě po nedávném útoku, kdy byli zabiti dva izraelští bezpečnostní důstojníci.

Generální tajemník SRC Rev. Olav Fykse Tveit uvedl: „Modlíme se a prosíme, aby se obě strany v této nejisté situaci pokoušely navzájem komunikovat a najít řešení pro volný přístup k místům uctívání pro všechny věřící ve městě a regionu, které umožní udržet mír. To je jediná cesta, jak zastavit násilí a podpořit vzájemné soužití v době mimořádně vysokého napětí.“

„SRC již dříve varovala, že opatření zasahující do kontinuity a integrity přístupu ke svatým místům by mohla snadno vést k vážným, nepředvídatelným a nežádoucím důsledkům v současném nebezpečně napjatém ovzduší. Aby se zabránilo dalšímu stupňování násilí, musí být odstraněny elektrické brány porušující práva věřících k přístupu k svatým lokalitám,“ řekl Tveit.

Ředitel mezináboženských záležitostí z Centra Simona Wiesenthala rabi Yitzhok Adlerstein kritizoval postoj Světové rady církví a uvedl, že bezpečnostní opatření jsou běžná i na jiných svatých místech a přikročila k nim i Saúdská Arábie v Mekce či katolická církev ve Vatikánu.

„Instalace detektorů kovu je považována za zcela normální ve Vatikánu, na vládních úřadech, na kterémkoli letišti na světě,“ řekl rabi Yitzchok Adlerstein, dle Židovského informačního servisu.

Izraelská vláda v pondělí rozhodla odstranit detektor kovů z Chrámové hory a nahradit ho jinou technologií; dle izraelských médií by se mohlo jednat o bezpečnostní kamery s vysokým rozlišením, které umí detekovat zbraně. Kdy budou detektory kovů odstraněny zatím izraelská vláda neoznámila.

-mn-
Foto:  Generální tajemník SRC Rev. Olav Fykse Tveit, Youtube
Exit mobile version