Křesťan dnes

Svatoprokopská jeskyně v Sázavském klášteře se otevře návštěvníkům

Sázava – Svatoprokopská jeskyně v Sázavském klášteře v Sázavě na Benešovsku, v níž se podle tradice před tisíci lety usadil poustevník Prokop a vyhnal odtud tisíc ďáblů, se otevře návštěvníkům. Spolu s ní si budou moci prohlédnout loni objevené pozůstatky středověkého domu nad jeskyní. Rozhodl o tom Národní památkový ústav (NPÚ). Zpřístupnění obou prostor je součástí projektu obnovy Opus Sancti Procopii, který má začít v příštím roce. Otevření pro veřejnost se plánuje na rok 2028, informovala dnes ČTK mluvčí NPÚ Blanka Černá.

Jednou z funkcí středověkého domu, který se nacházel severně od původního klášterního kostela, byl přístup do svatoprokopské jeskyně. Dům měl nejméně dvě patra a zabíral plochu až 190 metrů čtverečních. Archeologický výzkum v této části klášterního areálu vyvolal záměr NPÚ a emauzských benediktinů zpřístupnit jeskyni svatého Prokopa. O zástavbě na tomto místě archeologové věděli, rozsah a kvalita objeveného zdiva jsou ale podle nich mimořádné.

SOUVISEJÍCÍ Sázavský klášter a GASK budou hostit mezinárodní konferenci o svatém Prokopovi

„V návaznosti na výsledky výzkumu se Národní památkový ústav rozhodl upravit projekt a zpřístupnit jeskyni i středověký dům. V současnosti pokračují projekční práce, které mají zohlednit a vyzdvihnout objevené. Archeologická lokalita bude na zimu restaurátorsky a staticky zajištěna. Byla zastřešena, probíhá zde měření vlhkosti a teploty a jsou realizovány petrografické a restaurátorské průzkumy,“ uvedl Petr Hrubý z NPÚ.

Výzkum středověkého domu v takzvané svatoprokopské zahradě přinesl množství archeologických nálezů, které odborníci zpracovávají a vyhodnocují. Už nyní lze s vysokou jistotou konstatovat, že dům fungoval v 15. a 16. století a někdy v 16. století zanikl a stalo se z něj odkladiště odpadu z blízkého okolí. Dochovaly se hlavně zlomky keramických nádob a kachlů, ostatní předměty převážně z organických materiálů, jako jsou dřevo či kůže, se nenávratně rozložily.

Pokračují také přípravy na obnovu dosud nepřístupných zahrad, takzvané svatoprokopské, mariánské a východní. Cílem je vybudovat nový procházkový okruh po obnovených téměř zaniklých pěšinách s odpočívadly ve východní lesní zahradě nad řekou. V areálu kláštera také vrcholí práce na obnově neorenesanční zámecké věže, která návštěvníkům nabídne novou vyhlídkovou trasu s průvodcem. Pracuje se i na obnově dvou navzájem propojených sklepních prostor – menšího gotického sklepa s odkrytou a obnovenou valounkovou dlažbou a otisky gotického šalování a většího dvoulodního gotického sklepení s barokními úpravami, které dosud nebyly návštěvníkům přístupné.

Sázavský klášter založil na začátku 11. století poustevník Prokop. Po jeho smrti se Sázava stávala poutním místem, 4. července 1204 byl Prokop oficiálně svatořečen. Výročí 820 let od Prokopova svatořečení je věnována mezinárodní vědecká konference, která dnes začala v Sázavském klášteře a v následujících dvou dnech bude pokračovat v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. listopad 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version