Annín – Koncert houslisty Pavla Šporcla, česko-německé setkání nebo výstava fotografií připomenou o víkendu 30. výročí záchrany a znovuvysvěcení kostela sv. Mořice na Mouřenci nad osadou Annín na Klatovsku. Jeden z nejstarších kostelů na Šumavě, pocházející z 13. století, po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva za minulého režimu značně zchátral. Díky pomoci odsunutých rodáků a jejich sbírce se před 30 lety podařilo kostel s barokní kostnicí opravit a 26. září 1993 znovu vysvětit. Od té doby bylo do oprav a zvelebení kostela a jeho okolí vynaloženo zhruba kolem devíti milionů korun, řekl dnes ČTK annínský rodák a předseda spolku Přátelé Mouřence Lukáš Milota.
Výročí si lidé z obou stran hranice připomenou v sobotu při česko-německé slavnosti, která nabídne výstavu fotografií a promítání videí o nedávné minulosti a současnosti kostela, česko-německou poutní mši a večerní koncert Pavla Šporcla. V neděli program pokračuje česko-německým setkáním, prohlídkami kostela a koncerty dechovek z Německa a Čech.
SOUVISEJÍCÍ – Po třech letech se pro veřejnost dnes otevřel opravený Památník Bible kralické
„Na začátku 90. let byl Mouřenec smutným místem. Kostel byl zchátralý, zruinovaný a rozkradený. Poté, kdy rodáci zaplatili opravy, byl sice opět krásný, ale bylo potřeba to místo promodlit a vrátit do něj život,“ řekl Milota.
Od té doby se podařilo kromě opravy kostela také například vytvořit repliku oltáře a pořídit dva nové zvony, nové varhany a nové sochy sv. Mořice. Cenné fresky jsou zafixované, obnovena byla křtitelnice a kazatelna a v sakristii vzniklo malé muzeum. Největší investicí posledních let je obnova nátěru fasády za zhruba půl milionu korun, na které se podílí český a německý spolek, církev, Česko-německý fond budoucnosti a sponzorsky také jeden šumavský podnikatel a příznivec kostela. Díky němu se nyní podařilo vyzdvihnout do výklenku nad vchodem pískovcovou sochu sv. Mořice, kterou před šesti lety vytvořil přímo u kostela sochař Bartoloměj Štěrba.
„Dnes je Mouřenec místem smíření, kam lidé přicházejí s prosbami a čerpat sílu. Na Mouřenci se setkáváme s přáteli z druhé strany hranice, studujeme minulost, ale díváme se dopředu a užíváme si současnost. Společně pracujeme pro kostel, modlíme se a radujeme se,“ uvedl Milota. Kostelík, známý také z pohádky Anděl Páně, se postupně stal i cílem pro turisty. Ročně zde pořádají kolem 130 prohlídek, na které přijde několik tisíc lidí. Další lidé chodí na desítky kulturních, společenských a duchovních akcí nebo se jen podívat na kostel zvenku.
„Uprostřed Evropy tady ukazujeme, jak se lidé můžou po válečných a totalitních dobách znovu najít. Už 30 let je kostel svatého Mořice středobodem na mostě mezi Bavorskem a Čechami,“ řekla Margrit Kaiserová, předsedkyně německého podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen.
Mouřenec slaví letos také 20 let od vyzdvižení nových zvonů sv. Mořice a sv. Vintíře do věže. „Na jejich počest jsme uspořádali koncert Hany a Petra Ulrichových a skupiny Javory, který bude ve čtvrtek 5. října,“ doplnil Milota.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 21. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Mořice