Po 445 dnech strávených v súdánském vězení na základě nepravdivých obvinění z celé řady přestoupení zákona včetně „špionáže“ a „vedení války proti státu“ je dlouhodobý pracovník Hlasu mučedníků Petr Jašek konečně opět doma s rodinou.
Během téměř 15 měsíců Petr postupně vystřídal pět chartúmských věznic – podmínky v každé z nich byly horší než v té předchozí. Uvězněný Čech sdílel celu s pašeráky drog, pachateli násilných trestných činů a bojovníky Islámského státu, od kterých byl kvůli své křesťanské víře psychicky trýzněn i fyzicky napadán. Navzdory všemu vytrvale seznamoval s evangeliem súdánské i eritrejské spoluvězně a radikální muslimy. Několik z nich přivedl ke Kristu.
Krátce před propuštěním Petr strávil tři dny v cele bez tekoucí vody, což byla podle něj náročnější zkouška než všechno ostatní. Tři dny také nemohl spát; dozorci bušili na dveře, aby ho udrželi vzhůru. Když ulehl, po lůžku i po těle mu přebíhaly myši.
„Je úžasné, jak si Pán použil mé uvěznění k šíření evangelia a povzbuzení mnoha věřících, kteří se z různých důvodů ocitli ve vězení, kde však vydali své životy Kristu a nyní slouží Pánu.“
Petr již více než 15 let slouží pronásledovaným křesťanům v rámci Hlasu mučedníků jako oblastní vedoucí. Jeho práce zahrnuje pravidelné návštěvy oblastí nepřátelských vůči křesťanství a zemí s omezenou svobodou.
Přestože ve vězení shodil 25 kilogramů, důkladná lékařská vyšetření po návratu neodhalila žádné zdravotní komplikace. Petr to považuje za zázrak, se kterým nepočítal – několik spoluvězňů se nakazilo malárií, v jedné věznici také propukla epidemie cholery.
„Navzdory děsivým podmínkám jsem nedostal žádnou vážnou nemoc,“ uvedl v souvislosti se zmínkou, kolik lidí onemocnělo malárií. „Bůh je skutečně velký a věrný.“
Petr byl zadržen v prosinci 2015 v návaznosti na návštěvu súdánských věřících a předání menšího finančního obnosu na lékařskou péči o místního křesťana. Společně s ním byli zatčeni tři Súdánci, Rev. Kuwa Šamál, Rev. Hassan Abduraheem a br. Abdulmonem Abdumawla. Petr byl odsouzen na „doživotí“ (což v Súdánu znamená 20 let) za špionáž a na další čtyři roky za usvědčení z několika dalších bodů obžaloby. Rev. Šamál byl propuštěn kvůli nedostatečným důkazům. Rev. Abduraheem a p. Abdumawla zůstávají za mřížemi, každý z nich dostal 12 let.
Petr na vlastní oči viděl důkazy o tom, jak jejich situace ve vězení posílila súdánskou církev. Křesťanští bratři a sestry z Chartúmu, pohoří Núba a dalších míst v Súdánu přijížděli v době konání přelíčení před budovu soudu. Zatímco se jim policisté snažili zabránit v přístupu k budově, zpívali křesťanské písně.
„Během čekání na rozhodnutí soudu jsme ze soudní vazby zřetelně slyšeli zpěv a z očí nám tekly slzy, zejména pastorům z pohoří Núba, zatímco jsme naslouchali písním za zdmi a ostnatým drátem,“ vzpomíná Petr. „Bylo to pro nás opravdu velikým povzbuzením.“
Petr nacházel útěchu také ve vědomí, že se za něj modlí křesťané ve Spojených
státech. Je vděčný všem, kdo se modlili a postili za jeho bezpečí, zdraví, schopnost vydávat svědectví a za propuštění.
Pozdrav od Petra Jaška pro facebookové fanoušky amerického Hlasu mučedníků (Todd Nettleton)
(V případě problémů s přehráváním v prohlížeči si můžete video přehrát lokálně.)
„Mohu vám potvrdit, jak velice důležité je pro vězně vědomí, že se za něj lidé modlí,“ dodal Petr. „Osobně jsem Bohu slíbil, že se budu za vězně denně modlit – za každého – protože je to tolik důležité. Všichni jsme vaše modlitby opravdu potřebovali.“
Zdroj: Hlas mučedníků