ŘÍM – Výsledky nového průzkumu Pew Reseach ukázaly, že přesně 50 procent katolíků ve Spojených státech správně odpovědělo na otázku týkající se učení katolické církve o transsubstanciaci – víře v to, že během mše se chléb a víno stávají skutečným tělem a krví Ježíše Krista.
Druhá polovina katolíků nesprávně tvrdí, že katolická církev učí, že chléb a víno jsou jen symboly Kristova těla a krve, a studie zjistila, že malé procento si není jisté.
Podle portálu Crux více než polovina prokázala znalost katolického pojetí očistce jako místa, kam jdou duše, než dosáhnou nebe. Pouze 71 procent katolíků odpovědělo na otázku ohledně očistce správně. To číslo však výrazně převažuje nad počtem katolíků, kteří prokázali správné chápání učení katolické církve o eucharistii.
Nové výsledky průzkumu byly zveřejněny v úterý 23. července výzkumným střediskem Pew Research Center, americkým think tankem, který měřil znalosti Američanů o víře a tradicích hlavních světových náboženství.
Online průzkum, během kterého odpovědělo 10 971 lidí, proběhl 4. – 19. února. Dotazník se skládal se z 32 otázek, z toho 14 bylo o Bibli a křesťanství, 13 o jiných světových náboženstvích.
Letošní průzkum je druhou studií Pew Research analyzující americké znalosti o náboženství po úvodním průzkumu v roce 2010.
Američtí evangelikálové ukázali nejlepší znalost Bible a křesťanství, následovali mormoni, zatímco Židé se dostali na přední místo v poznání jiných světových náboženství.
Celý problém, proč protestanti a někteří katolíci zpochybňují přítomnost Krista v eucharistii, podle kněze Dwighta Longeneckera sahá do 14. století.
„Teologii reformátorů ovlivnil nominalizmus Williama Ockhama (1285–1347), který zpochybnil existenci metafyzických realit ve prospěch vnímané reality hmotného světa. Zkrátka: je to jen symbol,“ napsal pro Catholic Herald.
Průzkum podle Longeneckera odhalil velký rozkol v církvi „mezi dvěma naprosto protichůdnými chápáními křesťanství.“
„Moderní materialista věří, že křesťanství je lidský vynález, který je produktem určitého historického období a kultury. Jako takový se může nejen změnit, ale musí se měnit podle času a kultury, ve které se nachází. Jinými slovy, křesťanství je relativní náboženství,“ poznamenal americký kněz.
„Druhý pohled je nadpřirozený. Křesťanská víra pro něj není relativní; je zjevená Bohem,“ dodal.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 9. srpna 2019 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační