Křesťan dnes

Studie: Podíl muslimů v Německu do roku 2050 vzroste na 11 pct

Berlín – Podíl muslimů na německém obyvatelstvu by se do roku 2050 mohl ze současných asi šesti procent zvýšit na jedenáct. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil americký výzkumný ústav Pew Research Center. Badatelé vycházeli z předpokladu, že do Německa nebudou přicházet žádní uprchlíci a „normální“ přistěhovalci z řad studentů, lidí hledajících práci a rodinných příslušníků budou přicházet zhruba ve stejném počtu jako v uplynulých desetiletích.

V případě, že by do Německa nepřišel jediný imigrant, žilo by podle ústavu v roce 2050 v zemi asi devět procent muslimů. Pokud by jich do země přišlo stejně jako v letech 2014 až 2016 bylo by za 33 let v Německu muslimů dvacet procent. V roce 2015 přišlo do Německa 890.000 migrantů, loni asi 280.000. Značnou část z nich tvořili muslimové z válkou sužovaných zemí Sýrie a Afghánistánu.

Pokud se nevezme v potaz imigrace, existují podle studie v současnosti dva hlavní důvody pro vyšší podíl muslimů v Německu v roce 2050. Jejich průměrný věk je nyní 31 let, zatímco u lidí, kteří vyznávají jiné náboženství, nebo jsou bez vyznání, je to 47 let. Dalším důvodem je vyšší míra porodnosti u muslimů.

Zatímco na každou muslimku v Německu podle statistik připadá 1,9 dítěte, u ostatních žen je to 1,4 dítěte. Například v Británii, kde žije řada muslimů původem z jižní Asie, se ale tato hodnota pohybuje kolem 2,9 dítěte u muslimek a 1,8 u ostatních žen.

Reklama

 

Změna náboženství nemá na růst počtu muslimů podle studie výrazný vliv. Mezi lety 2010 a 2016 se po celé Evropě své víry totiž vzdalo o 60.000 více muslimů, než kolik lidí k islámu konvertovalo.

Pew Research Center srovnával data z několika evropských zemí. Nejvíce muslimů podle statistik žije ve Francii (5,7 milionu). Jejich podíl na francouzském obyvatelstvu představuje 8,8 procenta. Na druhém místě se umístilo Švédsko s 8,1 procenty muslimů v populaci a na třetím Británie s 6,3 procenty. Například v Polsku činí podíl muslimů na populaci podle studie méně než 0,1 procenta.

 

Autor: ČTK Foto: CC Search

Exit mobile version