Politici v celé historii Spojených států zneužívali biblické pasáže. Ed Stetzer svou kritiku míří na současného prezidenta Joea Bidena, který při své řeči o odchodu armády z Afghánistánu citoval starozákonního proroka.
„Pro mě a ostatní křesťany bylo hluboce znepokojivé slyšet od prezidenta Bidena slova Izajáše 6, 8, která nedávno použil při svém projevu,“ píše ve svém textu pro Religion News Service známý evangelikální lídr. V citované pasáži je napsáno: Vtom jsem uslyšel hlas Panovníka: „Koho pošlu a kdo nám půjde?“ I řekl jsem: „Hle, zde jsem, pošli mne!“
SOUVISEJÍCÍ – Biden si během summitu G7 našel čas na mši. Byl jsem trochu nervózní, přiznal se kněz
Pasáž, kde Izajáš odpovídá na Boží volání ke službě, americký prezident použil v kontextu ochoty vojáků sloužit v ozbrojených silách a jít na místa, kde jsou ochotni obětovat své životy.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Autor několika publikací o celosvětové misii a profesor na Wheaton College konstatuje, že celý svůj život se snažil pochopit Boží volání k evangelizaci národů. Vysvětluje, že křesťanství je náboženství, které je do velké míry zaměřené na přinášení poselství Ježíše Krista všem lidem a pasáž z proroka Izajáše se pro mnohé věřící stala klíčovou pro naplnění jejich poslání jít na misijní pole.
Stetzer chápe Bidenovy pohnutky obrátit se v čase krize k Písmu, a i když při sebevražedném výbuchu v Kábulu zemřeli muži či ženy sloužící v armádě, upozorňuje, že se v kontextu pasáže z Izajáše se rozhodně nejedná o vojenskou misi.
Podle Stetzera dochází v případě Spojených států, jak na straně republikánů, tak demokratů, k nevhodnému patriotismu. V tom lepším případě se jedná o nevhodnou ilustraci a v tom horším by to nazval „rouháním“.
„Abych byl jasný: Nikdy není na místě použít Boží poslání v Písmu a aplikovat ho na americkou armádu, americký sen nebo americký způsob života. To není zaměnitelné. Boží království a pozemská království nejsou jedno a totéž, ani Boží království nezávisí na úspěchu pozemských vlád, hnutí, kampaní nebo válek,“ píše evangelikální teolog.
Varuje, že pokusy o sloučení Boha a státu mohou lidi svádět k křesťanskému nacionalismu. „V týdnech následujících po protestech ze 6. ledna na Kapitolu vystoupilo mnoho evangelikálních vůdců proti modle křesťanského nacionalismu. V té době byl tento diskurz zaměřen převážně na konzervativce, ale Bidenovy komentáře odhalují jemné nuance, jak se křesťanský nacionalismus může dostat i do liberálních kruhů,“ tvrdí Stetzer a dále poukazuje na to, že je snadné znevažovat používání Bible na jedné straně politické spektra, ale odůvodňovat na straně druhé.
SOUVISEJÍCÍ – Biden během modlitební iniciativy vyzval národ k jednotě, ale vyhnul se slovu Bůh
Použití starozákonní pasáže je absolutním nepochopením kontextu, kdy Izajáš setkává s živým Bohem. Po uvědomění si Hospodinovy svatosti lidé prožívají – podobně jako Izajáš – konverzi a touží své proměněné životy použít pro naplnění Božího plánu.
„Tento text není o naplnění jakéhokoli druhu povolání – vojenského, civilního nebo jiného – text říká o volání Boha na Božího muže šířit Boží poselství a tím plnit Boží poslání,“ pokračuje americký evangelikál.
Stertzer konstatuje, že citování této biblické pasáže v případě americké vojenské intervence je to poslední, co dnešní svět potřebuje a podněcuje to jen skepsi k „pravé biblické víře.“
„Proto, když nyní Bidenovova administrativa selhává při odchodu z Afghánistánu, musíme se vyvarovat toho, abychom toto selhání nekombinovali s použitím Písma jako štítu,“ píše Stetzer. „Miluji Boží slovo a byl jsem formován jako křesťan podle Izajáše 6, 8. Ale při použití tohoto verše v kontextu vojenské reakce prezident vůbec nepomohl armádě, rámcoval americkou věc nepřesně a nakonec způsobil více škody než užitku,“ uzavírá Ed Stetzer svůj komentář pro RNS.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 1. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – Ed Statzer