Křesťan dnes

Stav náboženských svobod v Izraeli je neuspokojivý, varuje ministerstvo zahraničí USA

 

WASHINGTON – Ve své pravidelné zprávě věnované stavu náboženských svobod po celém světě se americké ministerstvo zahraničí věnovalo krátce také Izraeli. Zpráva psaná diplomatickým jazykem v mnohých aspektech oceňuje politiku Izraele vůči náboženským menšinám, kriticky se však staví k postavení jiných než ortodoxních směrů v judaismu.

Podle zprávy američtí diplomaté v poslední době opakovaně izraelským představitelům zdůrazňovali „význam náboženského pluralismu a respektu k dalším proudům judaismu“, a to zejména v souvislosti s modlitbou u Západní zdi. Prostranství před tímto nejposvátnějším místem judaismu je pokládáno za svého druhu synagogu a je ve správě ultraortodoxního rabinátu Izraele. V posledních letech sílí politické snahy oficiálně získat do své správy část prostoru pro skupiny Židů, kteří vyznávají reformní ritus a například dovolují ženám nasazovat si modlitební řemínky a talit nebo veřejně číst ze svitků Tóry.

 

Zpráva amerického ministerstva zahraničí je formulována diplomatickým jazykem a současně zmiňuje i pozitiva izraelské politiky vzhledem k náboženským svobodám. Například uvádí, že u Zdi nářků se smějí svobodným způsobem modlit nežidé.

V souvislosti se samotnou Chrámovou horou zpráva amerického ministerstva zahraničí uvedla, že jordánský Waqf, který areál spravuje, podobně jako v minulosti zakazoval nemuslimům vstup do dvou zdejších muslimských svatyní a v celém okrsku rovněž zapovídal nošení jakýchkoli nemuslimských náboženských symbolů. Izrael pak byl zmíněn v souvislosti s tím, že v obdobích nepokojů omezoval vstup k mešitám určité části muslimů ,zpravidla mladým mužům do stanoveného věku.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: CC search – Ženy požadující tzv. egalitářskou bohoslužbu u Zdi nářků bývají vyvedeny policií, pokud se o to pokusí (snímek z r. 2012)

Exit mobile version