Archeologové odkryli budovy pro mnichy s biblickými nápisy ze 4. století našeho letopočtu. Francouzsko-norský tým nalezl nové křesťanské ruiny v egyptské poušti a odhalil klášterní život v regionu, uvedlo egyptské ministerstvo památek.
Britský deník The Guardian informoval, že archeologové odhalili vzácné čedičové budovy vtesané do skalního podloží a některé z hliněných cihel v oblasti oázy Baharija.
Související – Objevené zlomky ilustrují, jak vznikala Bible
Komplex se skládá ze šesti sektorů obsahujících ruiny tří kostelů a budov pro mnichy, jejichž stěny obsahovaly malby a symboly pocházející z koptské tradice.
Vedoucí archeologického týmu Victor Ghica uvedl, že „19 budov včetně kostelů vytesaných do skalního podloží“ bylo objeveno v roce 2020.
Stěny kostela byly zdobeny „náboženskými nápisy“ a biblickými pasážemi v řečtině, které odhalovaly „charakter klášterního života v regionu“, uvedl Ghica.
Jasně to dokazuje, že od pátého století našeho letopočtu v této oblasti žili mniši, dodal.
Od civilizace vzdálené místo, které se nachází v poušti jihozápadně od hlavního města Káhiry, sloužilo pro pro mnišský život od čtvrtého do osmého století, s pravděpodobným vrcholem aktivity kolem pátého a šestého století.
Egyptské úřady v posledních měsících oznámily několik významných nových archeologických objevů s nadějí na zlepšení turistického ruchu. Podnikatelský sektor, který žije převážně ze zahraniční klientely, utrpěl v posledních letech několik ran – od povstání v roce 2011 po pandemii koronaviru.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 14. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační