Ženeva – Prozatímní generální tajemník Světové rady církví Rev. Ioan Sauca se obrací na tureckého prezidenta Erdogana svým dopisem s modlitbou a s nadějí, že Hagia Sophia se znovu nestane centrem konfrontace a konfliktu, ale že bude obnovena její sjednocující role, kterou plní od roku 1934.
„Od své proměny v muzeum v roce 1934 byla Hagia Sophia místem otevřenosti, setkání a inspirace pro lidi ze všech národů a náboženství a silným projevem touhy Turecké republiky opustit konflikty minulosti i jejího závazku k sekularismu a inkluzi “ píše představitel ekumenické organizace.
Dále uvádí, že SRC, která zahrnuje přibližně půl miliardy věřících, se „zármutkem a zděšením“ sleduje kroky, které Turecko učinilo. „Rozhodnutím znovu proměnit chrám Hagia Sophia v mešitu jste změnili toto pozitivní znamení turecké otevřenosti na znamení vyloučení a rozdělení. Sauca kritizuje vládu, že k rozhodnutí došlo bez předchozího upozornění a bez diskuse s UNESCO.
Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech znovu změní v mešitu. Rozhodl o tom v pátek prezident Recep Tayyip Erdogan, který podepsal příslušný dekret. Turecký Nejvyšší správní soud předtím došel k závěru, že takový krok je legální, protože podle jeho verdiktu bylo rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 změnit mešitu v muzeum protiprávní.
Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Jako muslimská svatyně pak sloužil téměř 500 let a během této doby k němu byly přistaveny čtyři minarety. Uvnitř pak byly zakryty mozaiky s křesťanskými motivy, které byly odhaleny poté, co se památka změnila v muzeum.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 12. července 2020 Foto: Hagia Sofia