V dopise patriarchovi Kirillovi z Moskvy a celého Ruska ze dne 19. dubna úřadující generální tajemník Světové rady církví (SRC) Rev. Ioan Sauca vyzval patriarchu, aby „zasáhl a veřejně požádal o příměří alespoň na několik hodin během bohoslužby vzkříšení“.
V dopise se píše: „Jsem si vědom, že není ve vaší moci a pravomoci zastavit válku nebo ovlivnit ty, kteří mají takové pravomoci k rozhodování. Ale věřící čekají na uklidňující slovo od vaší svatosti. Myslí si, že když jako duchovní otec tolika milionů pravoslavných v Rusku i na Ukrajině přijdete s veřejným prohlášením a žádostí, může to mít dopad.“
Toto je už druhý dopis generálního tajemníka patriarchovi Kirillovi; v prvním vyzval patriarchu, aby byl mediátorem a pomohl zastavit válku.
SOUVISEJÍCÍ – Patriarcha Kirill vyzval lidi, aby se semkli kolem vedení země
„Pravoslavní a řeckokatoličtí věřící na Ukrajině, v Rusku a po celém světě se připravují na konec tohoto týdne, aby oslavili nejvýznamnější svátek roku, Den vzkříšení,“ napsal Sauca. „Je dobře známo, že pro východní křesťanství má tento den zvláštní důležitost.“
Saucův dopis se dotkl okamžiků historie, které nám připomínají, že ani v nejtěžších chvílích pronásledování, válek a utrpení nikdo nemohl zabránit věřícím zpívat a směle hlásat velikonoční hymnus, který potvrzuje vítězství života nad smrtí.
SOUVISEJÍCÍ – Podle bývalé hlavy anglikánské církve existují důvody k vyloučení Moskevského patriarchátu ze SRC
„Ve světle těchto věcí, které jsou jádrem naší samotné identity, jsem se odvážil napsat vám s hlubokou úctou a synovskou láskou,“ napsal Sauca. „Lidé ztratili důvěru a naději v politiky a v možné mírové vyjednávání a příměří.“
SRC denně dostává žádosti od věřících v Rusku a na Ukrajině, ale také z celého světa, aby kontaktovali patriarchu Kirilla a požádali ho, aby zasáhl a zprostředkoval mírové řešení, spíše dialog než konfrontaci a ukončení bratrského prolévání krve.
„Nyní slyšíme znepokojivé zprávy, že se plánuje útok na kostely během oslav velikonoční noci a šíření ještě většího teroru, strachu, vzájemného obviňování a démonizace,“ napsal Sauca. „Pořád jsme žádali politické vůdce o příměří a návrat k dialogu, ale bez výsledku.“
Sauca poznamenává, že válka naopak zesílila, a naléhá na patriarchu Kirilla, aby zasáhl a „dal šanci vojákům a vyděšeným civilistům, aby se objali a pozdravili se velikonočním pozdravem, aby na chvíli umlčeli bomby a střely a místo toho slyšeli vítězný zvuk kostelních zvonů a radostné znamení věrného lidu.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum:21. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill