Křesťan dnes

Srbsko má nového patriarchu, podle médií je blízký prezidentovi

wikipedie

Bělehrad – Srbská pravoslavná církev (SPC) si ve čtvrtek zvolila nového patriarchu, kterým se stal 59letý metropolita Porfirije. V pozici nejvyššího představitele tradičně vlivné církve nahradí Irineje, který zemřel v listopadu po nákaze koronavirem. Funkce se Porfirije ujal v pátek při oficiální ceremonii. Podle některých srbských médií nový patriarcha vyjadřoval sympatie k prezidentu Aleksandaru Vučičovi, kterému by mohl vyjít vstříc v otázce Kosova.

Porfirije, občanským jménem Prvoslav Perić, je 46. patriarchou SPC. Dosud vykonával funkci metropolity záhřebského a lublaňského. V letech 2010 až 2011 byl armádním biskupem. Tajná volba se uskutečnila v nedávno dokončeném chrámu sv. Sávy, který patří k největším svatostánkům v pravoslavném světě.

SPC je s odstupem největší náboženskou skupinou v Srbsku, která podle serveru Balkan Insight užívá značného vlivu na veřejný i politický život země. Měsíce po smrti Irineje provázely spekulace o tom, zda se bude stát pokoušet do volby zasahovat.

S volbou Porfirijeho mohou být vládnoucí politici spokojení, protože je považován za blízkého prezidentovi Vučičovi, shrnuje Balkan Insight. Dokládá to na nedávných mediálních vystoupeních nového patriarchy, v nichž se pochvalně vyjádřil o Vučičovi i vládě, jejíž agendu prezident fakticky určuje.

Nezávislá televize Nova S s odvoláním na zasvěcené zdroje uvedla, že Porfirije nezastává tak radikálně odmítavý postoj v otázce možného uznání nezávislosti Kosova jako předchozí patriarcha Irinej i někteří současní církevní představitelé. Vučičovi to proto dává větší manévrovací prostor při rozhovorech s Prištinou o normalizaci vzájemných vztahů. Kosovo je všeobecně považováno za „kolébku“ srbského pravoslaví, nacházejí se zde také nevýznamnější památky srbské církve.

Teolog Mladen Aleksić pro stranici RFE/RL řekl, že na nového patriarchu čeká řešení ožehavých problémů s církvemi v Černé Hoře a Makedonii, které se od SPC jednostranně odštěpily a dosud neúspěšně usilují o uznání církevní samostatnosti. Připomněl také největší spor v současném pravoslaví, který zapříčinilo uznání nezávislosti ukrajinské pravoslavné církve ekumenickým patriarchátem v Konstantinopoli v roce 2018. SPC se tehdy přiklonila na stranu ruské pravoslavné církve a církevní nezávislost Ukrajiny na Rusku neuznává.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. února 2021 Foto:

Exit mobile version