Křesťan dnes

Španělská vláda se pře s řádem ohledně exhumace ostatků Franka

Madrid – Španělská vláda musí řešit další zádrhel na cestě k realizaci svého rozhodnutí exhumovat ostatky diktátora Franciska Franka a pohřbít je jinde, než v památníku padlých z občanské války. Na odpor se jí nově postavil převor benediktinského řádu, který se o památník v Údolí padlých nedaleko Madridu stará. Napsal o tom španělský list El País. Původně měla vláda v plánu exhumaci provést do konce loňského roku.

Benediktinský převor Santiago Cantera koncem prosince zamítavě odpověděl na dopis ministryně spravedlnosti Dolores Delgadové, která žádala o možnost vstoupit do mauzolea a exhumaci provést. Představený církevního řádu zdůvodnil své stanovisko tím, že s exhumací nesouhlasí Frankova rodina a že celou věc nyní řeší nejvyšší soud. Ten by měl verdikt vynést během dvou až tří měsíců.

Deník El País s odkazem na nejmenovaného představitele socialistického kabinetu napsal, že vláda tento postoj ze strany konzervativních správců památníku v zásadě očekávala. Upozornil na to, že Cantera před svým vstupem do řádu ve volbách do španělského a evropského parlamentu kandidoval za dnes již neexistující neofašistickou stranu Nezávislá španělská falanga (FEI). Podle něj však vláda bude navzdory postoji benediktinů ve snaze o exhumaci pokračovat.

Exhumaci Frankových ostatků z Údolí padlých schválila španělská vláda loni v srpnu necelé tři měsíce po svém nástupu do úřadu a v září exhumaci potvrdil parlament. Vláda původně předpokládala, že se exhumace uskuteční do konce roku. Frankova rodina, která s exhumací nesouhlasí, se ale obrátila na soud a zároveň si jako nové místo pro pohřbení svého příbuzného vybrala hrobku, kterou má v katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu. To vláda odmítla kvůli obavám, že by se katedrála stala poutním místem Frankových příznivců.

Zabránit pohřbení Frankových ostatků v katedrále chtěli ministři intervencí u vedení katolické církve, ta ale údajně nemá prostředky, jak mu zabránit. Poté vláda přišla s návrhem zakomponovat do už dříve chystané reformy zákona o historické paměti i zákaz pohřbení Frankových ostatků na veřejně přístupném místě. Tento záměr ale kvůli odporu ostatních politických stran neprošel.

Franco je v Údolí padlých pohřben spolu s 34.000 oběťmi z obou táborů španělské občanské války, kterou v roce 1936 pučem rozpoutal a která stála za tři roky životy půl milionu lidí. Mnozí považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle svých obětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedia

Exit mobile version