Hongkongská soudkyně naplánovala pětidenní soudní proces s 90letým kardinálem Josephem Zenem, dlouholetým kritikem čínského komunistického režimu. Kněz byl v květnu zatčen za svou roli v již zaniklé humanitární organizaci, jež pomáhala lidem, kteří se v roce 2019 účastnili rozsáhlých prodemokratických protestů.
Soudkyně Ada Yim stanovila datum soudního procesu (19.-23. září) po rozhovoru s prokurátory a Zenovými právníky, uvedl The Tablet s odvoláním na zprávu Hong Kong Free Press.
SOUVISEJÍCÍ – Dohoda s Čínou důležitější než osud Josepha Zena? EP apeluje na Vatikán, aby nezapomněl na svého kardinála
Zen byl zatčen 11. května spolu s dalšími čtyřmi správci Fondu humanitární pomoci 612, který protestujícím pomáhal právně i finančně. Mezi dalšími zatčenými byli zpěvačka a herečka Denise Ho, bývalá zákonodárkyně Margaret Ng a akademik Hui Po Keung.
Všech pět obviněných prohlásilo, že jsou nevinní, a pokud bude každý z nich usvědčen z nesprávné registrace, může mu být uložena pokuta ve výši přibližně 1 300 dolarů, uvedl Tablet.
Catholic News Agency dodala, že prozatím Zen nebyl obviněn podle hongkongského zákona o národní bezpečnosti, za což by hrozily mnohem závažnější tresty, včetně doživotního vězení.
Zen, bývalý hongkongský biskup, uprchl ze Šanghaje do Hongkongu zhruba před sedmi desetiletími poté, co komunisté převzali vládu v Číně. Vatikán i řada mezinárodních organizací jeho květnové zatčení odsoudily.
Hongkongský zákon o národní bezpečnosti zavedený Čínou, která ukončila autonomii města po jeho předání Británii v roce 1997, má čtyři kategorie trestných činů zahrnující terorismus nebo spolupráce se zahraničními státy ve snaze zvrhnout režim.
„Zákon také staví Peking do pozice nadřazené hongkongskému soudnímu systému v případech, které jsou považovány za související s národní bezpečností,“ uvedla již dříve americká organizace China Aid. „To znamená, že soudci v těchto případech musí být schváleni Pekingem. Obyvatelé Hongkongu mohou být nyní také převezeni do Číny, kde budou čelit soudní síni loajální vládě.“
Zen si již dříve vysloužil hněv Pekingu za to, že stále kritizuje kontroverzní dohodu Vatikánu s Čínou z roku 2018 týkající se jmenování biskupů. Dohoda byla poprvé podepsána v roce 2018 a později v říjnu 2020 prodloužena o další dva roky. Umožňuje čínské vládě navrhovat Vatikánu jména nových biskupů prostřednictvím státem schváleného Čínského vlasteneckého katolického sdružení, přičemž papež má při rozhodování právo veta. Vatikán na oplátku uznává legitimitu biskupů, které dříve jmenovala čínská vláda a církev je exkomunikovala.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 16. sprna 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Joseph Zen