Křesťan dnes

Soud potvrdil za zapálení kostela v Gutech tresty 3,5, 8 a 9 let

Olomouc – Olomoucký vrchní soud potvrdil trojici mladíků za úmyslné zapálení dřevěného kostela v Třinci-Gutech tresty vězení 3,5, osm a devět let. Proti původnímu rozsudku se odvolali všichni tři obžalovaní i žalobce. Mladíci žádali nižší tresty, žalobce u jednoho z nich i zákaz řízení. Nejnižší trest si odpyká hoch, který se činu dopustil těsně před dosažením plnoletosti. Oheň loni v létě způsobil škodu přes 20 milionů korun, kterou musejí mladíci zaplatit. Historická škoda je nevyčíslitelná.

Nejvyšší trest dostal za obecné ohrožení Jan Bortel, který čin podle rozsudku vymyslel. O rok méně si za pomoc k obecnému ohrožení odpyká Jakub Hurník, který své komplice na místo dovezl. Původní sazba je v jejich případě osm až 15 let, podle vrchního soudu jsou tresty na spodní hranici. Nejmladšímu, který se k činu jako jediný plně doznal, hrozil rok až pět let. „Tresty za daných okolností jsou adekvátní,“ řekl dnes předseda senátu Jiří Zouhar.

Soudci uznali, že trestní sazba je případu velice přísná. Poukázali však na jeho okolnosti. „Došlo k fatálnímu následku. Z malicherných příčin byl zničen kostel, který zde stál 450 let, přečkal třicetiletou válku, obě světové války a z nějakého rozmaru obžalovaných lehl popelem,“ zdůraznil předseda senátu. Podotkl, že kostel uchovával fresky z 16. a 17. století, které jsou nenávratně pryč. „Byl problém ocenit tuto stavbu, z historického pohledu neexistují žádné tabulky. Vyčíslena škoda je škoda čistě materiální a minimální,“ dodal Zouhar.

Jednání bylo kvůli věku nejmladšího obžalovaného neveřejné, novináři se dostali pouze na vyhlášení rozsudku. Podle informací ČTK nejmladší pachatel, který se na zapálení kostela podílel dva dny před dosažením plnoletosti, žádal nižší trest. Bortel v odvolání tvrdil, že neměli vážný úmysl kostel zapálit. Soudci to však vyvrátili s tím, že už loni v dubnu o zapálení nějakého kostela mluvil. Kontaktoval mladistvého, rozdělili si úkoly a nakoupili benzin. Bortel poté Hurníkovi vyplatil 4000 korun, uvedl Zouhar. Soud nevyhověl ani odvolání Hurníka, který tvrdil, že nevěděl, co se chystá. Podle soudu to nebyla pravda a už na čerpací stanici věděl, proč se benzin čerpá, zadával trasu a dvojici na místo odvezl. Jeho obhájce po vynesení rozhodnutí novinářům řekl, že zváží dovolání.

Vzácný dřevěný kostel ze 16. století zapálili mladíci z Ostravska a Frýdecko-Místecka loni v srpnu. Bortel čin plánoval, domluvil se s Hurníkem, že mu bude k dispozici jako řidič, a s plánem na žhářský útok seznámil svého tehdy sedmnáctiletého kamaráda. Společně koupili benzin, který načerpali do čtyř plastových lahví. Nejmladší z nich poté tři lahve položil k zadní stěně kostela, benzin ze čtvrté rozlil na ně a kolem nich a škrtl zapalovačem. Jak kostel hoří, si natočili mobilním telefonem.

Kostel Božího Těla ze 16. století byl národní kulturní památkou. Požár způsobil na mobiliáři církevní památky škodu téměř 6,7 milionu korun. Škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů. Na místě vznikne věrná replika, stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka. Náklady spojené s mobiliářem by měla hradit sbírka vyhlášená radnicí v Třinci, jehož jsou Guty místní částí. Hrubá stavba nového kostela by měla být hotová příští rok.

 

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons 

Exit mobile version