Křesťan dnes

Sociálnědemokratický poslanec Foldyna znevažoval v televizním pořadu oběti romského holocaustu

PRAHA – Poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se během své účasti v pořadu České televize Máte slovo dotkl tématu romského holocaustu. Problém ovšem je, že jeho slova vyzněla v kontextu tématu pořadu, zda by měli mít všichni čeští školáci obědy zdarma, poněkud nepatřičně.

Památník připravovaný v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku nazval „mauzoleem“ a navíc o něm podle serveru Romea.cz, který zprávu přinesl, nepravdivě tvrdil, že stát přijde na miliardy korun. Konkrétně na otázku moderátorky Jílkové, proč chce stát dávat obědy zdarma ve školách i dětem z bohatých rodin, a ne jen těm potřebným, odpověděl: „Vykupujeme nějaké prasečáky, budeme tam stavět nějaká mauzolea za miliardy.“ „Pojďme sbírat víčka na misi v Afghánistánu a pojďme zaplatit obědy dětem, protože to je budoucnost toho státu, ne to mauzoleum v tom prasečáku nebo ta mise v Afghánistánu,” pokračoval. Moderátoka jej v tu chvíli snažila usměrnit: „Já bych zrovna toto nezmiňovala, nějaká ucta,“ řekla. „A k čemu úcta?“ opáčil Foldyna.

Video s inkriminovanou částí sdílela organizace Romea na Youtube a poté na sociálních sítích, kde se Foldynovi dostalo většinou kritiky. Někteří uživatelé sociálních sítí dokonce vyzývali předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby se k výrokům Foldyny na účet obětí romského holocaustu vyjádřil.

Smlouvu o vykoupení vepřína v Letech podepsalo Muzeum romské kultury s firmou AGPI loni v listopadu a stát na jeho odkup uvolnil zhruba 327 milionů korun bez DPH, na jeho zbourání má dát dalších 111 milionů. Výstavbu památníku, který má být hotový roku 2023, budou financovat Norské fondy EU předpokládanou částkou asi 40 milionů korun. Tato částka by měla stačit na jeho vznik a následný jednoroční provoz. Od roku 2024 by památník romského holocaustu přešel pod české ministerstvo kultury, které by přispívalo na jeho provoz.

Za necelý týden, v pátek 25. ledna, proběhne v Senátu ČR vzpomínkové setkání k příležitosti mezinárodního Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Součástí letošního setkání budou kromě projevů politiků i vystoupení bývalého vězně vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka Jiřího Fišera a zástupkyně romské menšiny, psycholožky Moniky Mihalíčkové.

 

Zdroj: ztis.cz   Foto: Wikimedia Commons – Jaroslav Foldyna

Exit mobile version