Křesťan dnes

Socha smíření mezi Tureckem a Arménií byla odstraněna

Ankara – Turecký ústavní soud rozhodl, že stát porušil svobodu projevu tureckého sochaře Mehmeta Aksoye za demontáž jeho sochy s názvem Památník lidskosti. Stát teď musí zaplatit náhradu škody ve výši asi 70 tisíc korun.

Sochařské dílo mělo symbolizovat přátelství mezi Arménií a Tureckem a bylo navrženo tak, aby zobrazovalo ruku natahující se ke smíření mezi oběma národy. Obě země mají už celé desetiletí složitý vztah. Turecko se totiž nikdy neomluvilo za spáchání genocidy Arménů, k níž patřily i nucené deportace křesťanů z Turecka. Ti, kteří dnes žijí v Turecku, čelí neustálému zastrašování. Genocida tak zůstává jádrem sporu mezi oběma zeměmi.

Je to už podruhé, co turecké soudy rozhodly ve prospěch Aksoye. Poprvé to bylo v roce 2011, kdy byl prezident Erdogan nucen zaplatit tureckému sochaři první pokutu. Prezidentovi byla uložena pokuta za to, že sochu nazval monstrózní, a stěžoval si, že se nachází poblíž hrobky muslimského učence Hasana Harakaniho. Socha byla odstraněna jen několik měsíců po prezidentových poznámkách na její adresu.

Turecké útoky proti Kurdům a křesťanům v Sýrii

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku:

„Turecká ofenzíva nás velmi znepokojuje. V oblasti nejsou pouze Kurdové, ale také všechny další – a především křesťanské – menšiny: Asyřané, Chaldejci a Arméni, na nichž se Turecko dopouštělo masakrů od konce 19. století do I. světové války. Jsou tam synové a mučedníci tohoto národa, kterým se podařilo uniknout vraždění. A nyní jsou svědky toho, jak ti samí lidé napadají jejich území. Skutečně nás to velmi znepokojuje, nemluvě o tom, že jde o invazi jiné země, o válku, o krev, která bude prolita…“

Říká se, že cílem této invaze je „osvobodit“ toto syrské území od Kurdů a osídlit jej Syřany, kteří utekli do Turecka. Ale kam potom půjdou Kurdové?

„No právě, co chtějí udělat? Na tomto území mnoho lidí zůstalo ve svých domovech. Tyto arabské kmeny, Kurdové, křesťané…. Co to má za smysl posílat na jejich místo jiné lidi? A pokud Turci zamýšlejí skutečně něco takového, bude to řešení ještě horší, totiž poslat pryč domácí obyvatelstvo, aby na jeho místo přesídlili jiné. A je tu ještě další věc: říkají, že v kurdských vězeních je 10 tisíc příslušníků Islámského státu. Co s nimi Turecko udělá? Propustí je? Válka vždy pokládá základy další války. Není řešením, zejména tam, kde jsou všechny tyto etnické a náboženské skupiny. Je to lidské drama, ale je to také zločin!“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 5. prosince 2019  Foto: turecký prezident Erdogan

Exit mobile version