Bratislava – Předseda Slovenské biskupské konference arcibiskup Zvolenský přivítal páteční rozhodnutí parlamentu, který se v pátek (29. března) rozhodl požádat vládu, aby nepokračovala v procesu směřujícímu k ratifikaci Istanbulské úmluvy. Vládní kabinet má také oznámit Radě Evropy, že Slovensko se nehodlá stát smluvní stranou této dohody o předcházení násilí na ženách a domácímu násilí.
Arcibiskup Zvolenský zdůrazňuje, že jde o ideologický dokument, který skrývá mnoho „vážných rizik, na které upozornili rovněž nejvyšší představitelé křesťanských církví na Slovensku.“. Bratislavský arcibiskup dodává, že slovenští biskupové nijak nezlehčují závažnost násilí páchaného na ženách, které je „v jakékoli podobě nepřípustné a odsouzeníhodné, nelze ho nikdy tolerovat a musí být vyvinuto veškeré úsilí na jeho zastavení,“ stojí v prohlášení. Zároveň však upozorňuje, že „pokusy podsouvat genderovou ideologii“ v rámci tématu ochrany žen jsou „nepřijatelné“. „Jsem rád, že se naše země k ratifikaci dohody nepřipojí,“ stojí v prohlášení předsedy Konference slovenských biskupů. „Doufám, že slovenské zákonodárství v rámci legitimního úsilí o ochranu ženy před násilím nepodlehne mezinárodním tlakům a neopustí neměnnou pravdu o identitě muže a ženy.“
Hlasování v Národní radě, která je nejvyšším zákonodárným orgánem na Slovensku, proběhlo minulý pátek. Z jejích 133 členů hlasovalo celkem 101 pro rezoluci, která zavazuje vládu, aby nepřistupovala na ratifikaci Istanbulské úmluvy. Během parlamentní debaty bylo konstatováno, že dokument je v rozporu se slovenskou Ústavou, která definuje manželství jako svazek muže a ženy.
„Istanbulská úmluva z roku 2011 ofiálně usiluje o prevenci násilí vůči ženám, ve skutečnosti však některé její části zavazují k přijetí postulátů genderové ideologie, včetně nové definice pohlaví,“ tvrdí Vatikánský rozhlas. Před rokem Evropský parlament vyzval k co nejrychlejší ratifikaci dokumentu. Česká republika se k úmluvě přijpojila 2. května loňského roku jako 41. stát. K ratifikaci smlouvy dosud nedošlo.
K postoji slovenského parlamentu k Istanbulské úmluvy se pro noviny Křesťan dnes v pátek vyjádřil starokatolický kněz Martin Kováč: „Usnesení parlamentu o zastavení ratifikace Istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách považuji v první řadě za populistické gesto. Jeho ratifikace totiž při současném politickém uspořádání i tak nehrozila a dnešní rozhodnutí poslanců vládu k ničemu nezavazuje. Očividnější je spíše načasování na den před prezidentskými volbami, čímž zřejmě někteří politici chtěli hrát na strunu konzervativních, resp. křesťanských voličů. Zatímco prezidentští kandidáti vyzývali k uklidnění situace a zastavení vášní, poslanci parlamentu se rozhodli jít vlastní cestou, která polarizuje společnost.“
Kováč poukázal také na problémy spojené s tímto dokumentem. „Kroky, jako ten dnešní, bohužel nikomu nepomáhají a vykopávají jen hlouběji zákopy kulturní války, které na konci dne uškodí všem slušným lidem.“
Kněz Marián Kuffa před druhým kolem veřejně podpořil neúspěšného kandidáta Maroše Šefčoviče v prezidentských volbách. Kuffa ho v kázání vyzval, aby se vyjádřil pro zrušení Istanbulské úmluvy. „Pokud pan Šefčovič chce můj hlas, musí jasně říci, že zruší Istanbulskou úmluvu, protože to jako prezident má v pravomoci. Očekávám, že to jako prezident udělá neprodleně,“ měl říct v kázání k tématu prezidentského kandidáta.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: Vatikánský rozhlas, -mn- Foto: Facebook – arcibiskup Zvolenský