Křesťan dnes

Slovenský parlament ústavní většinou odmítl Istanbulskou úmluvu

Bratislava – Slovenští poslanci na zasedání parlamentu v úterý ústavní většinou odmítli ratifikovat Istanbulskou úmluvu. K tomuto kroku došlo čtyři dni před volbami. Proti ratifikaci hlasovalo 96 ze 113 přítomných zákonodárců.

Stovky věřících Slováků 11. dubna přišly do centra Bratislavy na modlitební shromáždění, které svolali křesťanští aktivisté proti Istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Téma ratifikace na katolickém Slovensku zasáhlo do kampaně před nadcházejícími volbami. Akce se zúčastnilo i několik politiků.

Slovenský parlament loni schválil dvě usnesení proti zmíněné úmluvě. Podle prezidentky Čaputové i některých ústavních právníků ale sněmovna nehlasovala o samotném textu dokumentu, proto prezidentka nemůže oznámit Radě Evropy nesouhlas Bratislavy s úmluvou. Také premiér a místopředseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Peter Pellegrini v pondělí po schůzce s Čaputovou a Dankem řekl, že ratifikace úmluvy na Slovensku nezačala. Premiér rovněž navrhl spustit proceduru odvolání slovenského podpisu pod úmluvou. Dokument země podepsala v roce 2011.

Podle organizátorů modlitebního shromáždění by schválení úmluvy například umožnilo dětem, aby si vybraly pohlaví. Tvrdili rovněž, že dokument je namířen proti tradicím a zvykům a že otevře dveře uprchlíkům, kteří si budou stěžovat na diskriminaci na základě pohlaví.

Úmluva Rady Evropy vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění kroků proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli. Úmluvu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde dokument rovněž vyvolal rozporuplné reakce.

Na české poslance se již dříve obrátili představitelé římskokatolické i řeckokatolické církve, Jednoty bratrské, Církve adventistů sedmého dne, Evangelické církve metodistické, Slezské církve evangelické a Církve bratrské. Podle nich Istanbulská úmluva v předloženém znění obsahuje řadu nepřijatelných, pro státy a kulturu Evropy autodestruktivních prvků. Proto vyzývají, aby parlament odmítl ratifikovat dokument, dokud bude jeho součástí „degradování vztahu mezi mužem a ženou na antagonistické měření sil, třídění společnosti sobě rovných lidských bytostí na umělé kategorie a programová relativizace sdílených hodnot evropské kultury a jejich předávání dalším generacím“, což podle nich úmluva obsahuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 26. února 2020  Foto: Wikipedie – Slovenský parlament

Exit mobile version