Bratislava – Vzájemné porozumění ve společnosti se vytratilo a mezi občany se šíří fenomén, kterým je jazyk nenávisti, uvedla v pátek na svém tradičním novoročním setkání s představiteli náboženských společností prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovenská prezidentka se obrátila na přítomné představitele s prosbou, aby se společně postavili proti rozmáhajícímu se nenávistnému jazyku ve společnosti.
„Svým působením pomáháte lidem zažít zkušenost s Bohem a poznávat ho. Je to nenahraditelné poslání,“ řekla podle deníku SME prezidentka. Dále dodala, že víra vede lidi k vzájemné úctě, ale i k budování vztahů v rodině.
„Namísto nenávisti nás víra vede k tomu, že mimo jiné se musíme spojit v respektu vůči člověku jako takovému, který byl podle Bible stvořen k obrazu Božímu, což mu dává důstojnost,“ řekla Čaputová. Úlohu církve vidí v tom, že bude svou autoritu využívat k uklidnění v atmosféře rozdělené společnosti.
Církev sehrála důležitou roli při prezidentských volbách
Místopředseda Evropské komise a kandidát na slovenského prezidenta Maroš Šefčovič, který se v předvolební kampani na katolickém Slovensku prezentoval jako praktikující křesťan a zmiňoval svou víru v Boha, krátce před pádem komunistického režimu v Československu věřil v budování socialismu. Šefčovič to v květnu roku 1989 napsal v přihlášce do Komunistické strany Československa (KSČ), kterou získal slovenský list Denník N z pražského archivu.
Šefčovič v kampani také řekl, že členství v komunistické straně bylo předpokladem pro práci na československém ministerstvu zahraničních věcí.
Dlouholetý diplomat Šefčovič se začal o víře a křesťanských hodnotách otevřeně zmiňovat až před prvním kolem voleb hlavy slovenského státu, kdy se zároveň setkal s předními představiteli křesťanských církví na Slovensku. Prezidentský kandidát se tehdy rovněž vymezoval vůči liberálním názorům Čaputové ohledně možnosti adopce dětí homosexuálními páry. Řekl rovněž, že prošel i biřmováním. V jedné z debat ale na dotaz moderátora dokázal jmenovat jen část z desatera božích přikázání.
Otázka víry zasáhla na Slovensku do kampaně také před prezidentskými volbami v roce 2014. Tehdejší premiér Robert Fico, který v rozhodujícím kole přímé volby prohrál se současnou hlavu státu Andrejem Kiskou, se rovněž hlásil ke katolictví. List Sme následně zveřejnil Ficovu přihlášku do komunistické strany, ve které politik tvrdil, že zastává přísně ateistické stanovisko.
Teolog Tomáš Halík při setkání s Čaputovou v Bratislavě vyjádřil naději, že Čaputová může být nositelkou nového ducha nejen pro Slovensko ale pro celý region. Po Róbertu Bezákovi se tak Halík stal dalším významným katolickým knězem, který ji podpořil v úsilí o post hlavy státu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 4. ledna 2020 Foto: Twitter – prezidentka s představiteli náboženských společností