Bratislava – Čínský ministr zahraničí navštívil Slovensko, aby jednal s představiteli státu o zapojení do Nové hedvábné cesty. Od slovenské prezidentky si ale musel vyslechnout kritiku za nedodržování lidských a náboženských práv.
Prezidentka Čaputová začíná svoji zahraniční politiku ostrým postojem vůči Číně. Ministrovi zahraničních věcí vytkla porušování lidských a náboženských práv.
„Vyjádřila jsem, v souladu se společným postojem Evropské unie, znepokojení a obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně a ze zadržování právníků a lidskoprávních aktivistů, jakož i z postavení etnických a náboženských menšin,“ napsala Čaputová v stanovisku na Facebooku.
Prezidentka hovořila i o výročí Sametové revoluce a pádu berlínské zdi. „Informovala jsem ministra zahraničí, že ochranu lidských práv vnímám jako nezbytný základ naší svobody. I proto jsem vyjádřila, v souladu se společným postojem Evropské unie, znepokojení a obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně a ze zadržování právníků a lidsko-právních aktivistů, jakož i z postavení etnických a náboženských menšin.“
Zpráva americké vlády pro náboženskou svobodu v dubnu konstatovala, že pronásledování ujgurských muslimů, podzemních křesťanských komunit, Falun Gongu a tibetských buddhistů komunistickou Čínou pokračovalo v nezmenšené intenzitě.
I když čínská vláda a Vatikán v loňském roce podepsali dohodu, „potlačování podzemní katolické církve během druhé poloviny roku vzrostlo“ a pokračovalo i v roce 2019. Čínské úřady navíc v roce 2018 uzavřely nebo vpadly do stovek protestantských domácích sborů.
Čínské úřady dál pokračují v nuceném odebírání orgánů k transplantacím od vězňů svědomí. Podle agentury Reuters k tomu v červnu dospěla nezávislá komise právníků a odborníků se sídlem v Londýně. Mezi oběťmi jsou podle ní především členové duchovního hnutí Falun Gong, které je v Číně zakázané.
„Odebírání orgánů vězňům svědomí se v Číně praktikuje dlouhou dobu a týká se velkého množství obětí,“ uvedl v pondělí takzvaný Čínský tribunál, jehož předsedou byl Geoffrey Nice známý jako žalobce ze soudu s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem. „Existují nepochybné důkazy, že čínské úřady v těchto praktikách nadále pokračují,“ dodal.
Důkazy komise získala od lékařských expertů, vyšetřovatelů zaměřených na dodržování lidských práv a z dalších zdrojů. Podle ní je „jisté, že členové hnutí Falun Gong jsou zdrojem – pravděpodobně dokonce hlavním zdrojem – násilně odebíraných orgánů“.
Autor: -mn- Datum: 11. července 2011 Foto: Facebook – Žuzana Čaputová