Washington – Náboženská organizace Christian Aid Ministries (CAM) dnes uvedla, že skupina 12 unesených severoamerických misionářů a dětí, jež se minulý týden dostala na svobodu, svým věznitelům na Haiti utekla. Informovaly o tom zahraniční agentury. Organizace a haitská policie přitom původně tvrdily, že děti a misionáři byli propuštěni. Skupinu 17 lidí unesl v polovině října gang 400 Mawozo, který žádal výkupné jeden milion dolarů (zhruba 22,5 milionu korun) za každé rukojmí.
Podle mluvčího organizace Westona Showaltera se skupině, ve které byly i dvě malé děti, podařilo uprchnout v noci poté, co odlákala pozornost únosců. O útěk se skupina pokusila několikrát. „Nacházeli jsme se na území gangů,“ citoval mluvčí jednoho z unesených. Podle mluvčího skupina ušla zhruba 16 kilometrů, a to částečně v hustém lese a trní, uvedla agentura AFP. Po rozbřesku narazila na lidi, kteří jí pomohli a umožnili jí si zavolat o pomoc.
SOUVISEJÍCÍ – Gang na Haiti propustil zbývající rukojmí ze skupiny amerických misionářů
Mluvčí křesťanské organizace citoval výpovědi lidí, kteří se ve čtvrtek dostali na svobodu. Bývalá rukojmí ale před novináře nevystoupila.
Gang 400 Mawozo, který patří k nejobávanějším kriminálním skupinám na Haiti, unesl skupinu 17 lidí, mezi nimiž byly i děti, po návštěvě sirotčince. Dospělí byli křesťanští misionáři z USA a Kanady. Pět lidí únosci osvobodili v listopadu a na začátku prosince.
Podle Showaltera únosci proti rukojmím nepoužili násilí. Dospělí ale strádali hladem a nedostatkem pitné vody a spánku. Dětem se ale únosci snažili sehnat dostatek jídla a pití.
Náboženská organizace a haitská policie původně tvrdily, že gang rukojmí propustil. CAM uspořádala sbírku mezi věřícími na zaplacení výkupného. Mluvčí organizace ale dnes odmítl uvést, zda se nějaká platba únoscům uskutečnila.
Haiti se s násilím gangů a únosy potýká dlouhodobě, počty únosů ale letos výrazně vzrostly. V tomto případě navíc i místní úřady překvapilo, jak velkou skupinu gang unesl. Ozbrojené gangy unášejí nejen cizince, ale i místní pouliční prodejce, studenty, policisty, jeptišky či kněze.
Haiti je nejchudší americkou zemí a sužuje jej také politická nestabilita. Země už dva roky nemá funkční parlament a od léta jí vládne premiér, protože prezidenta Jovenela Moïseho letos v červenci zavraždilo v jeho domě komando kolumbijských žoldnéřů. Zatím není jasné, kdo si tento zločin objednal.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 21. prosince 2021 Foto: YouTube – ilustrační