Křesťan dnes

Skladatelé mohou tvořit hudbu, jež poprvé rozezní nové varhany

Praha – Skladatelé mohou soutěžit o nejlepší skladbu, která zazní na nových varhanách v katedrále sv. Víta v Praze. Desetiminutové skladby pro sólové varhany mohou přihlašovat do 6. ledna 2020. Porota vybere tři skladby, jejichž nahrávky umístí na webu Českého rozhlasu a jeho posluchači rozhodnou o vítězi. Uvedl to web Nadačního fondu Svatovítské varhany, který soutěž s Hudebním nakladatelstvím ČRo vyhlásil. Vítěz bude znám 28. září 2020.

Myšlenka vybavit katedrálu odpovídajícím nástrojem, který by svým zvukem obsáhl celý prostor, je stará téměř sto let. Až v roce 2017 vznikla nadace na dostavbu nástroje. Po výběrovém řízení se v současné době nástroj zhotovuje v barcelonské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga. Varhany poprvé oficiálně zazní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, primasem českým, kardinálem Dominikem Dukou.

Podmínky soutěže budou zveřejněny na webu nakladatelství ČRo. Vítěz dostane odměnu a ČRo mu skladbu vydá tiskem, i ten, kdo skončí na druhém místě, uslyší svoji skladbu zaznít na nových varhanách v katedrále sv. Víta a získá profesionální nahrávku Českým rozhlasem, odměna za třetí místo je uvedení nahrávky do digitální distribuce a prezentace ve vysílání ČRo.

Na získání peněz pro vznik nových varhan nadační fond vyhlásil sbírku. Trvá dva a půl roku a za tu dobu se většími i drobnými dary podařilo získat 98 procent stanovené částky, tedy 78 milionů korun. Píšťaly varhan jsou ve španělské firmě téměř všechny vyrobené.

V polovině října by měl varhanářskou dílnu navštívit kardinál Duka a při té příležitosti je v montážní hale naplánován koncert. Poté se nástroj demontuje a počátkem roku 2020 převeze do Prahy.

Varhany také dostanou ozdobu v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami. Autorem designu je Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Chrám sv. Víta

Exit mobile version