Křesťan dnes

Setkání ke 120. výročí narození faráře Toufara budou v Polné, Zhoři a Arnolci

Polná – Na Josefa Toufara budou při příležitosti 120 let od jeho narození vzpomínat lidé ve farářově rodném Arnolci i v blízké Polné a ve Zhoři. Dvoudenní program s bohoslužbami, přednáškami, koncertem a putováním krajinou začne dnes v polenském kostele Nanebevzetí Panny Marie. V sobotu bude v Arnolci u kaple odhalená a požehnaná bronzová busta tohoto kněze utýraného v komunistickém vězení. ČTK to sdělili pořadatelé memoriálu nazvaného Jmenuji se Toufar a pocházím z arnolecké hospody.

Dnešní úvodní mše začne v kostele v Polné v 17:00. „Bezprostředně poté bude následovat komponovaný pořad – koncert duchovní hudby doprovázený četbou z textů Josefa Toufara za účasti hudebního sdružení Schola cantus gregoriani,“ uvedl za pořadatele publicista Miloš Doležal, který zmapoval číhošťské události i Toufarův život. V pivovaru se od 20:30 uskuteční mezinárodní debata na téma hospoda, pivo a pivovarnictví. Ze stejného pivovaru brali Toufarovi pivo do své hospody.

SOUVISEJÍCÍV Polné začne 15. července připomínka letošních 120. narozenin faráře Toufara

V sobotu se bude na Toufara vzpomínat ve Zhoři, kde byl v kostele svaté Markéty pokřtěný, kam chodil a kde měl i svoji primici – první mši, kterou vedl po vysvěcení na kněze. Ranní chvály začnou v kostele v 08:30, následovat bude meditace Tomáše Petráčka a reflexe Miloše Doležala na téma Polná a Zhoř – místa v krajině duše Josefa Toufara. Pak se lidé mohou vydat pěšky po Toufarových stopách do Arnolce.

V Arnolci bude od 14:00 mše, požehnání busty, setkání rodáků a přednáška o Toufarově dětství a mládí. Busta je od sochaře Stanislava Müllera, náklady podle arnoleckého starosty Ladislava Fialy uhradila obec s pomocí sbírky.

Josef Toufar se narodil 14. července 1902. Z fary v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde naposled sloužil, ho kvůli takzvanému číhošťskému zázraku odvlekla komunistická Státní bezpečnost. Po brutálních výsleších zemřel 25. února 1950. Číhošťský zázrak, při kterém se v prosinci 1949 podle svědků hýbal křížek na oltáři v kostele, nebyl nikdy zcela objasněný.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. července 2022 Foto: screenshot YouTube – Josef Toufar

Exit mobile version