Křesťan dnes

Saský Herrnhut, založený exulanty z Moravy, je na seznamu světového dědictví

Drážďany/Dillí – Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) dnes na svém zasedání v Dillí zařadila městečko Herrnhut (česky Ochranov) ležící v Sasku nedaleko českých hranic na seznam světového dědictví. Informují o tom německá média. Herrnhut založili v 18. století exulanti z Moravy, kteří uprchli před pronásledováním katolickou církví.

Z měst založených moravskými bratry byl na seznamu světového dědictví UNESCO zatím dánský Christiansfeld, nově k němu kromě Herrnhutu přibyl také Betlehem v americké Pensylvánii a severoirský Gracehill. Jde o města s unikátním urbanistickým konceptem vycházejícím z ideálů evangelického učení.

SOUVISEJÍCÍNa Růžovém paloučku by exulanti mohli ukládat artefakty ze svých nových domovů

Herrnhut založili členové Jednoty bratrské v Horní Lužici v roce 1722 na panství hraběte Mikuláše Ludvíka z Zinzendorfu. Z osady se vydávali na misijní cesty do celého světa. Širší veřejnosti je Herrnhut znám díky dekorativním hvězdám, které se zrodily v tamních internátech a sloužily i jako pomůcka při výuce geometrie. Dnes neodmyslitelně patří k Vánocům v Německu, oblíbili si je ale i lidé v jiných zemích. V Česku jsou tyto ozdoby známé jako ochranovské hvězdy.

Zařazení Herrnhutu na seznam světového dědictví UNESCO uvítali saští politici. Premiér této spolkové země Michael Kretschmer uvedl, že v Sasku jsou ode dneška tři místa světového kulturního dědictví a všechna jsou přeshraniční. Sasko má společně s Českem na prestižním seznamu krušnohorský hornický region a také Park knížete Pücklera na sasko-polském pomezí v Bad Muskau (Mužakov).

Saská ministryně kultury Barbara Klepschová řekla, že památky na seznamu UNESCO působí jako turistický magnet. „Jako další místo přeshraničního kulturního dědictví tímto moravští bratři otevírají další možnosti pro celosvětové přilákání návštěvníků do Horní Lužice a celého Saska,“ poznamenala.

Součástí saské delegace v Indii byl také vedoucí úřadu saského premiéra Conrad Clemens, který se sám k moravským bratřím hlásí. „Jako člen moravských bratří mám z uznání radost a doufám, že to do Horní Lužice přiláká mnoho zvídavých návštěvníků,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. července 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version